Mihanpostاقتصادیپیشنهاد سردبیر

دولت بازار بنزین آزاد را سکه کرد

به گزارش میهن پست – همزمان با اجرای طرح ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین ۴۰۰ تومانی و جهش فروش بنزین آزاد ۷۰۰ تومانی در آستانه نوروز، پیش بینی می‌شود از محل حذف سهمیه‌ها و صرفه‌جویی آن تولید بنزین در پتروشیمی‌ها از سال ۹۳ متوقف شود.

به نقل از مهر، از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین معمولی و سوپر ایران با ثبت رشدی هشت درصدی از مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز عبور کرد که پیش بینی می‌شود در صورت ادامه روند فعلی مصرف بنزین کشور سال آینده به حدود ۸۰ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

با توجه به تاخیر در ساخت و راه اندازی طرح‌های جدید پالایشگاهی، ظرفیت تولید بنزین کشور در محدوده ۶۵ میلیون لیتر تثبیت خواهد شد که این موضوع علاوه بر منفی کردن تراز تولید و مصرف بنزین منجر به افزایش واردات و یا تولید بنزین بیشتر در پتروشیمی‌ها خواهد شد.

از این رو دولت به منظور مدیریت مصرف بنزین در سال ۹۳ دو سناریو شامل افزایش قیمت و ساماندهی سهمیه‌های بنزین نیمه یارانه‌ای و ۴۰۰ تومانی خودروهای عمومی را در دستور کار قرار داده است.

بر این اساس در نخستین اقدام سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی متورسیکلت‌ها و خودروهای فرسوده از ابتدای دی ماه سالجاری قطع شد و ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین وانت بار، آژانس و اتومبیل کرایه، موتورسیکلت‌ها، خودروهای موسسات آموزش رانندگی و حتی برخی از آمبولانس‌ها در اولویت قرار گرفته است.

آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از آن است که در حال حاضر حدود دو میلیون وانت بار عمومی در سطح کشور فعالیت می‌کنند که با ساماندهی سهمیه ویژه بنزین ۱۲۰ تا ۴۰۰ لیتری این دسته از خودروها و تبدیل آن به سهمی خودروهای شخصی ۸ تا ۱۲ میلیون لیتر در مصرف روزانه بنزین صرفه‌جویی شود.

جزئیات ابطال کارت‌های بنزین

سید مجتبی شفیعی رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با اشاره به ابطال روزانه ۳۵ هزار کارت بنزین موتورسیکلت‌های فرسوده، گفت: در مجموع حدود ۹٫۱ میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود دارد که تا پایان سالجاری ۳ میلیون کارت بنزین این دسته از موتوری‌ها باطل می‌شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه حدود یک میلیون موتورسیکلت نیز فاقد اسناد هویتی کامل هستند که تا پایان سالجاری کارت بنزین آنها باطل می‌شود، تصریح کرد: در نهایت با ساماندهی سهمیه بنزین موتور و خودروهای فرسوده انتظار صرفه جویی روزانه حدود ۹ میلیون لیتر در مصرف بنزین کشور وجود دارد.

حسین هاشمی معاون ستاد مدیریت سوخت هم در گفتگو با مهر از آغاز طرح ساماندهی خودروهای آژانس مسافربری خبر داد و افزود: آن دسته از موسسات اتومبیل کرایه که تا ۱۵ بهمن ماه سالجاری مشخصات خودروهای فعال خود را ارائه نکنند، از ابتدای اسفند ماه به‌جای سهمیه ویژه، سهمیه بنزین ۶۰ لیتری خودروهای شخصی را دریافت می‌کنند.

در این بین مسئولان دولت پیش بینی می‌کنند به جای انجام سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری و پالایشگاه‌ سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین، با ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین خودروهایی که در خدمت حمل و نقل عمومی نیستند، عملا اقدام به صرفه‌جویی اقتصادی کنند.

قطع سهمیه‌های ویژه و توقف تولید بنزین پتروشیمی

به گزارش مهر، گزارش منتشر شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی حاکی از آن است که هم اکنون به طور متوسط روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین خام در مجتمع‌های پتروشیمی کشور تولید می شود.

عبدالحسین بیات عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اخیرا با رد هرگونه آلوده بودن بنزین پتروشیمی‌ها، گفته است: بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها به طور مستقیم قابل مصرف در خودروها نیست.

پیش بینی می‌شود تنها با ساماندهی سهمیه‌های ویژه بنزین برخی از خودروهای عمومی، عملا از سال آینده امکان توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌ها فراهم شود.

توقف تولید روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین در پتروشیمی‌ها علاوه بر افزایش ظرفیت تولید و صادرات محصولات پتروشیمیایی ایران، حجم آلایندگی‌ها در کلانشهرهای کشور را هم به حداقل کاهش می‌دهد.

جهش مصرف بنزین ۷۰۰ تومانی در جایگاه‌ها

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که از ابتدای سالجاری تاکنون به طور متوسط حدود ۲۰ میلیون لیتر بنزین با قیمت آزاد ۷۰۰ تومانی در جایگاه‌های سوخت مصرف شده است.

با این وجود برآوردهای انجام گرفته نشان می‌دهد که ابطال کارت های بنزین دارای سهمیه‌های بنزین ۴۰۰ تومانی خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده و ساماندهی سهمیه ویژه انواع خودروهای عمومی مصرف بنزین آزاد را به شدت در جایگاه‌ها افزایش دهد.

بیژن حاج محمدرضا در گفتگو با مهر درباره تاثیر ساماندهی سهمیه‌های بنزین ۴۰۰ تومانی و افزایش مصرف بنزین آزاد در جایگاه‌ها، گفت: از دو سال گذشته تاکنون ابتدا سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی خودروهای خارجی بالای ۱۲۰۰ سی.سی و سپس سهمیه بنزین خودروهای خارجی و داخلی بالای ۲۰۰۰ سی.سی حذف شد.

رئیس انجمن جایگاه‎‌داران سوخت با اعلام اینکه با تبدیل سهمیه‌های ویژه بنزین به ۶۰ لیتر سهمیه عادی بنزین برخی از خودروهای عمومی قطعا منجر به جهش مصرف بنزین خواهد شد، تصریح کرد: از این رو پیش بینی می شود از ابتدای اسفند ماه و همزمان با قطع سهمیه ویزه برخی از خودروها فروش بنزین آزاد هم از مرز ۳۰ میلیون لیتر در روز عبور کند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه اسفند ماه به طور طبیعی و همچون سال‌های گذشته با افزایش سفرهای پیش از نوروز مصرف بنزین افزایش می‌یابد، بیان کرد: از این رو با اجرای طرح ساماندهی سهمیه ویژه بنزین، این موضوع در افزایش فروش بنزین ۷۰۰ تومانی هم تاثیرگذار خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا