گوناگون

روابط دوستانه ایران و پاکستان ریشه در روابط تاریخی دینی و فرهنگی دارد

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم بزرگداشت روز ملی پاکستان عصر چهارشنبه در منزل “نورمحمد جادمانی” سفیر این کشور در تهران برگزار شد. در این مراسم که با حضور سفرا و نمایندگان سیاسی سازمان های بین المللی برگزار شد سفیر پاکستان گفت: تاکید دولت ایران و پاکستان بر تحکیم روابط با همسایگان زمینه لازم را برای تحکیم بیشتر روابط دوجانبه فراهم می آورد.

وی افزود: این مراسم برای بزرگداشت روز ملی پاکستان که هر ساله آن را در روز 23 مارس جشن می گیریم برگزار شده است. این روز یادآور قطعنامه تاریخی پاکستان در سال 1940 است و از آنجایی که این تاریخ مصادف با تعطیلات نوروز بود ما این مراسم را امروز برگزار کردیم.

IMG21305138

جادمانی یادآور شد: امروزما هفتاد و چهارمین سالگرد تصویب قطعنامه تاریخی پاکستان را جشن می گیریم؛ چنین روزی یادآور نگرش شاعر ملی ما یعنی “علامه محمد اقبال” است که ایده تشکیل یک کشور را برای مسلمان غرب آسیا مطرح کرد. علامه اقبال برای ایرانیان شخصیت آشنایی است و برادران ایرانی ما وی را به عنوان “اقبال لاهوری” می شناسند و به شعر وی عشق می ورزند، زیرا بخش عمده ای از اشعار وی به زبان فارسی است.

سفیر پاکستان از اقبال لاهوری به عنوان پلی میان دو کشور ایران و پاکستان یاد کرد و اظهار داشت: نگرش علامه اقبال و مبارزات تاریخی، ایثارگری های فراوان و اراده محکم پدر موسس، “محمدعلی جناح” باعث شده که مسلمانان غرب آسیا در به دست آوردن یک موطن جداگانه یعنی کشور عزیز پاکستان در 14 آگوست 1947 موفق شوند.

در این مراسم ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه، علی شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی، برخی نمایندگان سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی در تهران حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا