Mihanpostاقتصادی

طرح جدید فروش بیشتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی + جزئیات

به گزارش میهن پست – پس از سقوط آزاد قیمت نفت و به تبع آن قیمت جهانی بنزین، دولت طرح افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ را منتفی کرده، با این وجود طرح جدیدی برای افزایش فروش بنزین ۱۰۰۰تومانی به‌جای بنزین ۷۰۰تومانی در دست اجراست.
با ورود به نیمه دوم امسال، متوسط مصرف بنزین به عنوان یکی از کالاهای استراتژیک سبد مصرف خانوارهای ایرانی هم به شدت روند نزولی به خود گرفته است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که پس از رکوردزنی‌های متعدد تابستانی مصرف بنزین و حتی سه رقمی شدن مصرف این فرآورده پرطرفدار نفتی، در نیمه دوم سال جاری مصرف بنزین تا سطح ۶۵ میلیون لیتر در روز هم کاهش یافته است.

همزمان با فروکش کردن تب مصرف بنزین در کشور، دولت سیاست های جدید غیر قیمتی بنزین را برای سال آینده در دستور کار قرار داده است به طوری که افزایش و گرانی مجدد این فرآورده میان تقطیری پالایشگاه های نفت برای سال ۱۳۹۴ منتفی شده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت تدبیر و امید هم اخیرا در حاشیه هیات دولت با تائید بایگانی شدن قیمت بنزین و حتی گازوئیل برای سال ۹۴، تاکید کرده است: دولت ۴۸ هزار میلیارد تومان منابعی که سال جاری مجلس در بودجه ۹۳ تصویب کرد را برای سال آینده پیش بینی کرده و بنزین و گازوئیل هیچ افزایش قیمتی در بودجه ۹۴ ندارد.

محمدرضا پورابراهیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرده است: با توجه به پیشنهاد دولت مبنی بر ثابت بودن درآمد ناشی از حامل‌های انرژی در صورت موافقت مجلس، افزایش قیمتی در نرخ بنزین نخواهیم داشت.

نفت ارزان مانع گران شدن بنزین شد
با سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در طول ۶ ماه گذشته تاکنون بهای انواع فرآورده های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل هم در بازار جهانی با کاهش شدید قیمت دست و پنجه نرم کرده است.

وزارت نفت هم با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: میزان کاهش قیمت انواع فرآورده های نفتی همچون بنزین در مقایسه با کاهش قیمت نفت، شیب تندتری داشته است.

از این رو در طول هفته گذشته تنها در بازار سنگاپور قیمت بنزین کاهشی حدود پنج دلاری را تجربه کرده و این در حالی است که قیمت بنزین در اروپا هم با کاهش ۶ دلار و ۶۵ سنتی مواجه شد و به ٧۵ دلار و ۴١ سنت در هر بشکه رسیده است.

به عبارت دیگر هم اکنون قیمت یک بشکه بنزین سوپر با اکتان بالا در بازار اروپا حدود ۷۵ دلار و در بازار سنگاپور حدود ۷۴ دلار است (هر بشکه معادل ۱۵۹ لیتر است) که با احتساب قیمت فعلی دلار آزاد، بهای بنزین تمام شده حدود ۱۵۰۰ تومان به ازای هر لیتر خواهد شد.

به عبارت دیگر با سقوط آزاد قیمت بنزین در بازار جهانی که احتمال دامنه سقوط آزاد آن تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی توسط کارشناسان بین‌المللی محتمل ارزیابی شده و با توجه به کاهش شکاف قیمت بنزین عرضه شده در داخل کشور و بهای جهانی بنزین، دست و پای دولت تدبیر و امید عملا برای گرانی مجدد این فرآورده نفتی در سال ۹۴ بسته شده است.

طرح جدید فروش بیشتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی به مردم
هر چند دولت تدبیر و امید برای سال آینده قید افزایش مجدد بنزین را زده است اما قصد دارد با اجرای سیاست‌های غیر قیمتی به جای تخصیص سهمیه بنزین با قیمت ۷۰۰ تومانی، بنزین بیشتری با بهای ۱۰۰۰ تومانی در جایگاه به فروش برساند.

مهمترین سناریوی در دست اجرای فعلی دولت برای افزایش فروش بنزین ۱۰۰۰ تومانی، اجرای طرح ساماندهی سهمیه ویژه بنزین خودروهای عمومی و خدماتی و تبدیل سهمیه‌های ویژه به سهمیه عادی ۶۰ لیتر در ماه است.

ستاد مدیریت حمل و نقل وسوخت کشور اخیرا با انتشار گزارشی از ابطال و یا تغییر کلاس بیش از ۶ میلیون کارت هوشمند سوخت خبر داده است که اجرای مرحله اول این طرح منجر به کاهش بیش از هفت میلیون و ۳۰۰ هزار لیتری کاهش فروش بنزین ۷۰۰ تومانی در سال جاری شده است.

در ادامه این طرح پس از آنکه سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده ابطال شد و سهمیه ویژه بنزین برخی از خودروهای عمومی و خدماتی به سهمیه عادی تبدیل شد، مرحله دوم ساماندهی سهمیه های ویژه بنزین وانت بارها در دستور کار ستاد سوخت قرار گرفته است.

با اجرای این مرحله ستاد سوخت برآورد کرده است که با اجرای طرح هیا مطالعاتی و با مشارکت برخی از تشکل های خوزه حمل و نقل بتواند سهمیه ویژه بنزین ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتری وانت بارها با قیمت ۷۰۰ تومانی را به ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ماهانه تبدیل کند.

مطابق با آمارهای منتشر شده از ابتدای سال جاری تاکنون بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین عرضه شده در جایگاه ها با قیمت ۱۰۰۰ تومانی و آزاد انجام گرفته است که با ادامه اجرای طرح ساماندهی سهمیه های بنزین قطعا میزان فروش بنزین آزاد سال آینده با افزایش قابل توجه ای روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر هم اکنون موجودی بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت‌های هوشمند سوخت به کمترین میزان پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها رسیده (معادل ۵۰۰ میلیون لیتر) است که قطعا با پایان ذخیره بنزین ۴۰۰ تومانی از سال ۹۴ میزان فروش بنزین ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی با افزایش بیشتری همراه می شود.
منبع:mehrnews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا