Mihanpostپزشکیپیشنهاد سردبیر

ماجرای جالب فرار یک پزشک ایرانی حین جراحی از بیمارستان

به گزارش میهن پست – چند روز پیش پزشک جراحی که حین عمل، بیمار را رها و از اتاق عمل فرار کرده بود، در ارومیه محاکمه شد. این پزشک که یکی از مسئولیت‌های مهم درمانی در استان آذربایجان غربی را بر عهده داشته، هنگام ورود بازرس از اتاق عمل پا به فرار می‌گذارد و این فرار مشکلات زیادی را برای بیمار که یک دختر ۲۳ ساله بوده ایجاد می‌کند.
به  نقل از ایسنا، صراط‌نیوز به نقل از رادیو ایران نوشت: دکتر «ج»، پزشکی که باید تمام‌وقت در بیمارستان‌های دولتی باشد، غیر قانونی مشغول عمل جراحی دختری در بیمارستان خصوصی می‌شود اما حین عمل جراحی ناگهان متوجه حضور بازرس در بیمارستان می‌شود. دکتر «ج» خود را جیم کرده و از درب پشتی اتاق عمل پا به فرار می‌گذارد و بیمار نگون‌بخت را با شکم باز رها می‌کند.

«ساعت هفت و نیم عمل شروع شد و ساعت یک ربع به ۸ بازرس اومد و دکتره فرار کرد. ساعت ده و نیم رفتن با آمبولانس دکتر آوردن. اینها ساعت یک ربع به یازده اعلام کردن که عمل تموم شد. من باورم نشد که آخه چطور یه دکتر که قسم خورده، میتونه مریضشو که بیهوشه و زیر دستش رو تخت افتاده، بذاره و فرار کنه.»

فرار دکتر «ج» از اتاق عمل موجب می‌شود که یک ساعت و نیم بعد، رئیس بیمارستان که تخصصی در این‌باره نداشته به دوختن شکم بیمار اقدام کند. این عمل ناقص موجب عفونی شدن روده بیمار شده، به طوری که بخش زیادی از روده او قطع می‌شود! خانم ذکری با این عضو ناقص خود به اضافه نخ بخیه‌ای که هنوز در شکم او بر جای مانده، همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن با عوارض غیر قابل تحمل این فرار پزشکی است.

با اجازه قبلی از بیمار، برخی از مشکلاتی را که بعد از بزرگ‌ترین فرار پزشکی گریبانگیر او شده منتشر می‌کنیم:

مریض: حالا بعد از اون عمل خونریزی شدید دارم، هر سری که میرم دستشویی خونریزی شدید دارم، نخ بخیه اذیتم می‌کنه، بعد هم دستشوییمو نمی‌تونم نگه دارم. تا حالا شده مثلا دخترت با اشک چشم بیاد بهت بگه مامان دستشویی کردم تو شلوارم؟ یا تو خیابون یا محیط کار، دستشویی بکنی تو شلوارت، زنگ بزنی بابات مثلا من فلان کارو کردم پاشو بیا دنبالم. من واقعا نمی‌دونم. یعنی اعصابم خیلی خرابه. از اینور دکترا گفتن نمی‌تونی باردار بشی، از اونور مراسم نامزدیم به هم خورد به خاطر این اتفاق. یعنی واقعا زندگیم تباه شد.

و اما اظهارات یکی از مسئولان درمانی سابق ارومیه: «جراحی که ایشان ادعا کرده بود … ما بود، اواخر۸۹، ۹۰ این حدودها باید باشه. طولانی شدن پرونده به این خاطر بوده که دلیلی براش نبوده اون زمان … به محض اینکه قوه قضائیه رایشو اعلام کنه مسلما ما باهاش برخورد می‌کنیم.»

به سراغ بیمارستانی می‌رویم که سه سال پیش، اتاق عمل را برای دکتر جراح فراری مهیا کرده بود. یکی از مسئولان این بیمارستان خصوصی به طور ضمنی و تلویحی می‌گوید که با توجه به سمتی که این پزشک جراح در آن زمان داشته، مقاومت در برابر درخواست او برای در اختیار گذاشتن اتاق عمل امکان‌پذیر نبوده است.

از سوی دیگر برخی اظهارات نیز مبالغه‌آمیز است:

پزشک: ببنید ایشون اون موقع خودش از مسئولین کشور بوده. اینجا واسه من یه نامه‌ می‌نویسه یا یه درخواستی از من میکنه که تو ضوابط نمی‌گنجه. من که سهله، بابا جون من هم جرات نمی‌کنه بگه نه، چون فردا از نون خوردن می‌افتم و می‌ذارنم کنار. حالا این فردا روزی می‌خواد محاکمه بشه، خود من هم می‌کشونن می‌برن دادگاه. این متاسفانه روالیه که تو جریانات اداری ما همیشه بوده و هست.

خبرنگار: پس اون دکتر عملا مشکل ایجاد کرده، نه مسئولین بیمارستان. درسته؟

پزشک: ببینید، واقعیت اینه که یه دکتری یک جراح بسیار قابلیه. این مریضو بیرون دیدن، با مریض صحبت کردن، مراجعه می‌کنه به بیمارستان. چون دکتر اجازه کار توی مراکز خصوصی نداشته، به نام یکی دیگه از همکاراش فقط می‌خوابونن که بتونن از بیمه‌ش استفاده کنن. بعد، عمل جراحی اصلی رو همون جراحی که مریضو دیده و با هم صحبتاشونو کردن و حرفاشونو زدن انجام می‌ده. بعد به خاطر اینکه این مسائل دوباره علنی میشه و نگران می‌شن، اون همکارش میاد فقط قسمت آخر عملو انجام میده یعنی پوستو می‌دوزه تمومش میکنه میره.

دکتر «ج» سه سال پس از فرارش از اتاق عمل همچنان مشغول طبابت در ارومیه است و آن بیمارستان خصوصی هم پذیرای بیماران. دادگاه ارومیه این پزشک را محاکمه کرد. صدور هر حکمی زندگی عادی و سلامتی را به «پریناز» هدیه نخواهدکرد اما بی‌شک بر درب‌های پشتی اتاق‌های عمل قفل قانون را خواهد زد تا سودای فرار از مسئولیت پزشکی، زندگی بیمار دیگری را تباه نکند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا