Mihanpostپژوهشیپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوریهوش مصنوعی

هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر توسط دانشمندان طراحی شد

هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر در حالی توسط توسط دانشمندان طراحی شد است که این هوش مصنوعی نوعی دستگاه در مقیاس نانو است که نیروی لازم برای سیستم‌های مصنوعی تامین کرده و عملکردی شبیه به رفتار مغز انسان را با دقتی خاص تقلید می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

جالب ایت بدانید که شبکه‌های عصبی مصنوعی توانایی لازم را برای یادگیری داشته و قادر به انجام وظایفی هستند که سایر سیستم‌های کامپیوتری قادر به انجام آنها نیستند. شناخت الگو و یادگیری و طبقه‌بندی مستقیم از جمله این کارهاست. اجرای کاربردی سیستم‌های عصبی مصنوعی با نبود سیناپس‌های سخت افزاری کافی مختل می‌شود.

هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر توسط دانشمندان دانشگاه «ساوت همپتن» طراحی و در آزمایش‌های خود از این شبکه عصبی مصنوعی پرده برداشته که از سیناپس‌های «بردار تفکر » حامی قوانین پیچیده یادگیری به منظور یادگیری معکوس داده‌های ورودی استفاده می‌کند.

دستگاه هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر دارای اجزایی الکتریکی است که جریان جاری الکتریکی را در مدار محدود و تنظیم می‌کند. از سوی دیگر این دستگاه، مقدار شارژی را که داخل آن جاری است، به خاطر می‌سپارد و حتی با تمام شدن شارژ دستگاه نیز، داده‌ها را ثبت می‌کند.

این در حالی است که محققان اگر می‌خواستند دستگاهی ابداع کنند که بتواند عملکرد مغز را تقلید کند، باید از صدها میلیارد یا حتی چند تریلیون سیناپس مصنوعی استفاده می‌‌کردند که بسیاری از آن ها می‌باید توانایی انجام قوانین یادگیری را با شدت‌های مختلف پیچیدگی داشته باشند.

هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر

اما در حال حاضر و در دستگاه هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر از اجزای الکترونیکی برای پیوستن به یکدیگر و تولید سیناپس استفاده شده است. این مقاومت‌های حافظه مسیر احتمالی را با حمایت از ویژگی‌های اصلی سیناپس‌های یادگیری (ذخیره حافظه، یادگیری مستقیم، تکمیل محاسباتی قانون قدرتمند یادگیری، ساختاری دو ترمیناله) در حجم کم و هزینه پایین ایجاد می‌کنند. با واقعی شدن مغزهای مصنوعی، این سیناپس‌ها با موفقیت عمل می‌کنند.

آنتن فلز اکسید مقاومت حافظه که مانند سیناپس‌های مغز عمل می‌کند، توانایی یادگیری و بازآموزی الگوهای ورودی را به شکلی فاقد نظارت و در شبکه‌ای با احتمال بُرد کامل دارد.

بد نیست بدانید که در سیستم بردار تفکر برای توانمندسازی پردازشگرهای کم‌قدرت به کار رفته در آن (مورد نیاز برای اینترنت اشیاء) بسیار مفید و کاربردی است که توانایی پردازش داده‌های بزرگ و واقعی را بدون دانش قبلی از این اطلاعات دارد.

این کار محققان با برقراری چنین تغییر الگویی فنی ثابت می‌کند که از مقاومت‌های حافظه نانویی برای تنظیم مدارهای عصبی سیلیکونی برای پردازش داده‌های واقعی استفاده می‌شود که چالش اصلی جامعه مدرن به شمار می‌رود. هوش مصنوعی موسوم به بردار تفکر

محققان در عملکرد دستگاه بردار تفکر نشان داده‌اند که این پلات‌فرم‌های سخت‌افزاری قادرند به طور مستقل و بدون دخالت انسان با محیط‌زیست سازگار شوند و در پردازش داده‌های شلوغ واقعی بسیار منعطف عمل می‌کنند.

البته باید گفت که در این نوع جدید سخت‌افزاری می‌تواند دامنه متغیری از کاربردها را در فناوری‌های فراگیر مشاهدات پیدا ‌کند تا کنترل واقعی را در محیط‌های سخت و دور از دسترس به عمل آورد. این سخت‌افزار قابلیت بسیار بالایی برای توانمندسازی اینترنت اشیاء دارد.

منبع : extremetech

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا