Mihanpostاجتماعیاقتصادیبانک هامسکن

وام مسکن خبرنگاران در با خبری و بی خبری رییس کل بانک مرکزی؟!

به گزارش میهن پست – درحالی صنف خبرنگاران از رییس کل بانک مرکزی درخواست کرده‌اند که در مورد نحوه اجرایی شدن مصوبه پرداخت وام مسکن خبرنگاران اطلاع رسانی کند که قبلا سیف در این باره اعلام کرده بود که از چنین موضوعی اطلاع ندارد.

سالهاست که خبرنگاران به امید تحقق وعده های دولت و بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات مسکن و خانه دار شدن هستند، اما هیچگاه به نتیجه‌ای نرسیده و اخیرا هم با وجود اصرار انجمن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برای دریافت توضیح، پاسخ صریحی در این رابطه دریافت نمی‌شود.

با وجود اینکه بیش از یک سال از حضور ولی الله سیف در بانک مرکزی می‌گذرد و در اواخر مرداد ماه بود که سیف-رییس کل بانک مرکزی- در جمع خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به وام مسکن خبرنگاران عنوان کرد که اولین باری است که این موضوع را می شنود.

وی این را هم گفت که حدود یک سال است که در بانک مرکزی حضور دارد، اما چنین موضوعی را نشنیده است.

این درحالی است که این اظهارات سیف بعد از مدتی با واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد مواجه شد و وی عنوان کرد: اینکه ایشان چرا از وجود وام مسکن خبرنگاران اطلاع نداشتند، خبری ندارم. رئیس کل بانک مرکزی از همه چیز بانک ها خبر ندارد در عین حال بانک مرکزی مسئول نظارت بر امور مالی و بانکی کشور است.

با این وجود در اوایل شهریور سیف در مقابل طرح مجدد این سوال اعلام کرد که قرار است در مورد وام مسکن خبرنگاران کار کارشناسی در بانک مرکزی انجام شود.

اما اخیرا نیز رییس انجمن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در نامه‌ای به رییس کل بانک مرکزی، خواستار اطلاع‌رسانی این بانک از نحوه اجرایی شدن مصوبه پرداخت وام مسکن خبرنگاران و تسریع بانک مرکزی در پرداخت این تسهیلات شد.

در این نامه آمده است که با توجه به مصوبه شماره ۳۸۵۹۰ ت ۴۸۱۱۰ ن مورخ ۲۱٫۰۲٫۱۳۹۱ نمایندگان ویژه رییس جمهور در کارگروه مسکن، “بانک مرکزی موظف است نسبت به توزیع پنج هزار فقره تسهیلات مسکن به خبرنگاران با معرفی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بین بانکهای عامل اقدام کند.”

وام مسکن خبرنگاران
وام مسکن خبرنگاران

بر اساس این مصوبه، “مبلغ این تسهیلات برای ساخت مسکن ۴۵۰ میلیون ریال و برای خرید مسکن ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شده و نرخ سود تسهیلات مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات ۱۲ درصد است که مابه التفاوت آن باید با نرخ های مصوب بانک مرکزی از محل یارانه سود بانکی در بودجه سالانه تأمین شود.”

همچنین با عنایت به اظهارات مورخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ حضرتعالی در حاشیه همایش بانکداری اسلامی مبنی بر اینکه “قرار است در خصوص این مصوبه(اعطای تسهیلات مسکن به خبرنگاران) کار کارشناسی در بانک مرکزی انجام شود” و همچنین با عنایت به اینکه با توجه به قطعی بودن وجود چنین مصوبه‌ای در دولت، کار کارشناسی لزوماً باید در راستای چگونگی “اجرایی شدن” این مصوبه صورت بگیرد، از آن مقام محترم استدعا داریم نتایج پیگیریهای خود در این زمینه را به اطلاع خبرنگاران و روزنامه نگاران برساند.

باید منتظر ماند تا در صورت اطلاع کامل رییس کل بانک مرکزی و معاونانش از پرونده وام مسکن خبرنگاران پاسخ و توضیحی در ارتباط با تاخیر چندساله نسبت به بررسی این موضوع ارائه شود.

منبع:isna

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا