گوناگون

پیشگیری از اعتیاد، اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر است

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا جزینیˈ روز چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گلستان با تشریح ویژگی های اجرای پیشگیری اظهار کرد: پیشگیری باید جنبه جمعی و اجتماعی داشته و هدف اصلی آن اثرگذاری بر مواردی باشد که نقش تعیین کننده در این حوزه دارند.

وی اضافه کرد: نداشتن جنبه قهرآمیز، بارزترین ویژگی و مفهوم پیشگیری است و باید توجه داشته باشیم که پیشگیری زمانی موثر است که پیش از ارتکاب جرم صورت گیرد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تأکید بر دعوت مردم به مشارکت در این حوزه یادآورشد: تلاش می کنیم تا در زمان معین با تعیین اولویت ها و انتخاب تاکتیک های مناسب، مسائل و آسیب های حاصل از اعتیاد و موادمخدر را با مردم در میان بگذاریم تا در راه پیشگیری و مبارزه از نقش حساس و حیاتی جامعه و خانواده ها بهره مند شویم.

به گفته وی، برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی و اطلاع رسانی درست، از مصادیقی است که برای جلب مشارکت هر چه بیشتر مردم می تواند موثر باشد.

جزینی، ˈمسأله محوریˈ را گام دوم در حوزه پیشگیری دانست و افزود: شناسایی مسائلی نظیر بیکاری و طراحی تاکتیک های مناسب در این راستا می تواند در کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر اثربخش باشد.

وی تصریح کرد: اسناد بالا دستی در حوزه مبارزه با مواد مخدر زیاد است و سیاست های ابلاغی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری نیز به عنوان ریاست ستاد می تواند گره گشای فعالیت های ما در این حوزه باشد.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: طبیعی است زمانی که همه دست به دست هم دهند بسیاری از معضلات وکاستی ها مرتفع خواهد شد، از اینرو تأکید داریم که تمامی نهادها و سازمانها در کنار 11وزارتخانه عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، پای کار بیایند تا بتوانند سهمی در مبارزه با این این بلای خانمانسوز داشته باشند.

وی با تاکید بر نقش خانواده ها در این راه یادآور شد: خانواده به عنوان کوچکترین نهاد اجتماعی نقشی تعیین کننده در پیشگیری از اعتیاد دارد و می تواند با سبک تربیت دینی و اخلاق مدارانه در کنار آموزش مهارت های زندگی، فرزندان را از دام اعتیاد و مواد مخدر مصون بدارد.

جزینی اضافه کرد: مدرسه و دانشگاه به عنوان دومین پایگاه اجتماعی فرزندان ما می توانند نقش مهمی داشته باشند، همینطور از تمامی رسانه ها بویژه رسانه ملی انتظار داریم که با آگاه سازی و اطلاع رسانی مناسب، حساسیت موضوع را در بین مردم و مسوولان بالا ببرد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، استفاده از پتانسیل پایگاه های بسیج به عنوان ظرفیت های اجتماعی فعال و کنترل بر صنوف بویژه در حوزه گیاهان دارویی و عطاری ها را از دیگر ضروریات مهم در این حوزه برشمرد.

وی با اشاره به آمارهای ارائه شده درخصوص مجرمین حاضر در زندان های استان گلستان نیز گفت: داشتن سابقه اعتیاد و مصرف مواد مخدر در 82 درصد از دستگیرشدگان مرتبط با سرقت که در زندان های استان به سر می برند، باید دستاویزی باشد برای مسوولین انتظامی گلستان تا با جمع آوری معتادان از کف خیابان ها، شاهد کاهش جرم و بزه و افزایش امنیت عمومی در جامعه باشیم.

/508/601

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا