گوناگون

چگونه وزن کودک خود را متعادل نگه داریم؟

اگر در حال حاضر فرزند شما وزنی مناسب دارد، شاید نگرانی شما این باشد که چه کنید تا او در همین وزن بماند. درصورتی که کودک تان اضافه وزن داشته باشد هم ممکن است نگران این باشید که چطور او را در یک برنامه رژیم سخت و ورزش سنگین قرار دهید. خب به گفته کارشناسان، رژیم غذایی سفت و سخت و برنامه های ورزشی سنگین عادت های مناسبی نیستند که شما برای به دست آوردن شان تلاش می کنید. رژیم سخت، کودک دچار اضافه وزن را ناراضی و غمگین می کند، ضمن آن که کارساز هم نیست. به جای آن شما پدر و مادرها می توانید کودک خود را به سمت داشتن وزن سالم هدایت کنید یا کمک کنید فرزندتان در وزن متناسبش باقی بماند اما چگونه؟ با تسهیل این مورد که هر کسی در خانواده انتخاب سالم خود را داشته باشد و تشویق اعضای خانواده و از جمله کودکان به استفاده مداوم از این انتخاب ها، به طوری که تبدیل به عادت های سالم در خانواده شود. انتخاب های سالم می تواند به کودک دچار اضافه وزن که هنوز هم در حال رشد است، کمک کند همان طور که برای رسیدن به وزن متناسب خود تلاش می کند، رشد قدی مناسب را نیز به دست آورد. انتخاب های کوچک اما سالم عادت هایی را به کودکان القا می کنند تا در رسیدن به وزن مناسب تلاش کرده و آن را حفظ کنند.

برای بالا بردن سلامت کودکان یک برنامه خواب منظم ترتیب دهید. اگر زمان مناسبی را برای قبل از خواب درنظر بگیرید هضم غذا نیز راحت تر انجام می شود. بهترین راه این است که عوامل مزاحمی مانند تلویزیون، تلفن همراه و کامپیوتر را از دسترس کودکان دور کنید. اگر این برنامه منظم را حتی در روزهای تعطیل هم داشته باشید به کاهش نوسانات خلق وخو کمک می کنید و کودک روز شنبه با وحشت و نگرانی از عقب ماندن از برنامه بیدار نمی شود.

 

 

برای شام همه اعضای خانواده کنار هم باشند

می توانید خانواده را تشویق کنید تا برای شام همه کنار هم بنشینند. به نظر می رسد این ربطی به لاغر شدن کودک چاق تان نداشته باشد اما متخصصان می گویند، این راه کارساز است. مطالعات نشان می دهد، وعده های غذایی خانواده با رژیم غذایی سالم و نرخ پایین تر چاقی در ارتباط است. چرا؟ متخصصان می گویند، صرف غذا در کنار جمع برای همه خوب است. شام خانوادگی یک عادت خوب است که به افراد کمک می کند از لحاظ عاطفی نیز کنار یکدیگر قرار گیرند. علاوه بر این، زمانی که بچه ها خودشان غذا می خورند، به ویژه در مقابل تلویزیون، ممکن است متوجه گرسنگی شان نشوند و بیش از حد بخورند. در نهایت زمانی که شما در خانه غذا تهیه می کنید، می توانید منوی خانه را کنترل کنید بنابراین برای همه بهتر است که غذای سالم بخورند.

 

 

اجازه ندهید کودک منو را تعیین کند

این که اجازه دهید کودکان با سلیقه محدودشان رژیم غذایی خانواده را تعیین کنند، یک زیان بالقوه است. اگر چنین کاری را انجام دهید، احتمالا منوی غذا به هات داگ، ساندویچ و همبرگر خلاصه می شود.

غذاهای سالم تهیه کنید؛ غذایی که از میوه، سبزی، غلات، گوشت بدون چربی و لبنیات سرشار باشند. کودک شما ممکن است سبزی را که در بشقابش خودنمایی می کند، دوست نداشته باشد اما به هر حال آن را در بشقابش بگذارید. مطالعات نشان می دهد، بچه ها وقتی مدام در معرض یک نوع غذا قرار بگیرند، وسوسه می شوند آن را امتحان کنند.

متخصصان توصیه می کنند، وقتی شما غذایی را که ممکن است فرزندتان دوست نداشته باشد تهیه می کنید، در کنار آن غذاهایی را هم که دوست دارد مانند میوه ها قرار دهید. به این ترتیب یک چیز امیدوار کننده برای او وجود خواهد داشت. اگر او شکایت کرد کوتاه نیایید و برای او روشن کنید انتخاب هایش به آنچه شما تهیه کرده اید، محدود است. اگر در تهیه غذای جداگانه برای او مقاومت کنید، او این محدودیت ها را می پذیرد و شروع به امتحان کردن غذاهای سالم خواهد کرد.

 

 

کمتر تلویزیون نگاه کنید

از آنجایی که بسیاری از مطالعات ارتباط روشنی بین تماشای تلویزیون و چاقی پیدا کرده اند کارشناسان می گویند، کاهش زمان تماشای تلویزیون در کودکان نیز کارساز است. آکادمی اطفال کودکان آمریکا توصیه می کند، کودکان ۲ سال و بزرگ تر بیش از یک تا ۲ ساعت تلویزیون تماشا نکنند. کودکان زیر ۲ سال هم که بهتر است اصلا تلویزیون تماشا نکنند.البته موثرترین راه برای محدود کردن تماشای تلویزیون کودکان این است که خود شما هم کمتر جلوی تلویزیون بنشینید. این راحت ترین راه برای داشتن خانواده ای سالم است. اگر هر ۱۵ دقیقه با اخم و ناراحتی تلویزیون را خاموش کنید، احتمالا در این حالت کودک شما نمایشگر دیگری مثل کامپیوتر یا بازی های ویدئویی یا حتی تلویزیونی در اتاقی دیگر را انتخاب خواهد کرد. برای این که مدام به خود یادآوری کنید که هدف شما داشتن خانواده ای سلامت است روی کارهایی که کودک تان نمی تواند انجام دهد تمرکز نکنید بلکه آنچه می تواند را مدنظر قرار دهید. برای مثال روی تماشای تلویزیون بعد از مدرسه تمرکز نکنید و به جای آن فهرستی از فعالیت هایی که می توان بعد از مدرسه جایگزین تماشای تلویزیون کرد، تهیه کنید مانند حرکات موزون، دوچرخه سواری و… به کودک تان کمک کنید یکی را انتخاب کند.

 

 

یک گام شمار برای همه اعضای خانواده بخرید

این که دوست داشته باشید کودک تان ورزش کند کافی نیست. به جای آن، همه اعضای خانواده را به ورزش تشویق کنید. هرکدام از اعضای خانواده را به یک گام شمار مجهز کنید. وقتی کودک شروع به شمردن تعداد گام هایش می کند طبیعی است که بخواهد بیشتر راه برود. در پایان روز هرکدام از اعضای خانواده در یک نمودار می تواند میزان گام ها و در نتیجه فعالیتش را با سایرین مقایسه کند. این یک رقابت سرگرم کننده است که می تواند به داشتن خانواده ای سالم کمک کند. مطالعات نشان داده است گام شمار برای کودکان ۶ ساله می تواند بسیار موثر باشد. اما کودک شما چند گام باید بردارد؟ درحالی که این تعداد برای بزرگسالان ۱۰هزار گام در روز است، محققان می گویند این رقم برای کودکان باید بیشتر از این باشد و حدود ۱۲ هزار گام در روز است که در دختران ۱۲ هزار و در پسران ۱۵ هزار گام در روز درنظر گرفته شده است. شاید به نظر زیاد بیاید اما کودکان به مراتب فعال تر از بزرگسالان هستند، هرچند گام های کودکان کوتاه است، بنابراین نمی توانند مسافت زیادی راه بروند. به آرامی شروع کنید. ابتدا با اضافه کردن ۲ هزار گام به هر تعدادی که قبلا می توانست برود شروع کنید.

 

 

کنترل نامحسوس داشته باشید

به عنوان والدین شما قطعا نمی خواهید هر لقمه ای که وارد دهان کودک تان می شود را بشمارید یا وقتی دستش را به سمت جعبه شکلات می برد، روی دستش بزنید. این قبیل کنترل های ریز همه را خسته می کند. ساده ترین راه برای داشتن خانواده ای سالم حذف منبع اختلاف است. جعبه شکلات را با کاسه میوه جابه جا کنید. بعد از همه این ها چون کودکان و حتی نوجوانان بیشتر در خانه تغذیه می کنند و والدین تنها افرادی هستند که خرید می کنند به این ترتیب می توانند مواد غذایی را که وارد خانه می شود، کنترل کنند. وقتی در فروشگاه هستید چیپس و سایر شکلات ها را با مواد غذایی سالم تعویض کنید. نوشیدنی های با قند بالا نخرید و میزان آبمیوه هایی را که می خرید محدود کنید. تنها مواد غذایی را بخرید که می خواهید کود ک تان بخورد. این موضوع سلامت خانواده شما را بالا خواهد برد.

 

 

راه های مناسب رفع استرس را بیابید

تحقیقات نشان داده، کودکانی که مادرانی پراسترس دارند بیشتر در معرض چاقی قرار دارند. دلایل استرس می تواند گوناگون باشد، از مشکل سلامت یکی از اعضای خانواده گرفته تا مشکلات مالی و خانوادگی. بنابراین یک دلیل دیگر برای پیدا کردن راه حل عوامل استرس زا وجود دارد؛ کمک به فرزندتان برای ماندن در وزن متناسب. موارد زیر را برای کاهش استرس امتحان کنید:

با یک دوست یا مشاور مشورت کنید.

از ورزش به عنوان راهی برای رفع استرس استفاده کنید.

با کلماتی که کودکان درک کنند، در مورد استرس تان با آن ها صحبت کنید.

به دنبال کمک های حمایتی برای از بین بردن استرس باشید.

با مدیریت استرس در وضعیت درست و سلامت، شما الگوی خوبی برای کودک تان خواهید بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا