گوناگون

کم خوابی و احتمال ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی

یک متخصص ایمونولوژی گفت: آشفتگی در ساعت بیولوژیک بدن موجب بهم خوردن تعادل سلول‌های سیستم ایمنی به نفع افزایش برخی سلول‌های التهاب زا در بدن می‌‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به انواع بیماریهای التهابی را افزایش دهد.

به گزارش تسنیم، جمشید حاجتی، متخصص ایمونولوژی و دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران، اظهار داشت: علم ایمونولوژی امروزه به ابزاری توانمندی در دست دانشمندان و متخصصان برای مطالعه ساز و کارهای مرتبط با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها تبدیل شده است.

به گفته وی تشخیص آزمایشگاهی بسیاری از بیماری‌های عفونی (مانند لیشمانیوز، بروسلوز،ایدز، هپاتیت و…)، واکسیناسیون و درمان سرطان‌ها به کمک آنتی بادی‌های مونوکلونال به عنوان شاخه‌هایی از علم ایمونولوژی می‌توان اشاره کرد.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران ادامه داد: اگر چه امروزه به برکت توسعه و پیشرفت ایمونولوژی خاطره تلخ بیماری‌های عفونی و رنج ناشی از مرگ و میر جمعیت‌های انبوه انسانی از بین رفته است، اما هنوز وجود مشکلات و بیماری‌هایی نظیر سرطان ها، آلرژی‌ها، ناباروری‌ها، مشکلات دوران پیری و کهنسالی، بیماری‌های نقص ایمنی مادرزادی، بیماری‌های خودایمن و موضوع پیوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتی و سلامت جامعه، آینده بسیار پرمسئولیتی را برای متخصصین این رشته ایجاد کرده است.

حاجتی عنوان کرد: مطالعات اخیر دانشمندان در نقاط مختلف دنیا ارتباط قابل توجه‌ای بین میزان بالای ابتلا به انواع سرطان‌ها و نیز بیماری‌های خود ایمن مانند لوپوس، مالتیپل اسکلروزیس، دیابت خودایمن با آلودگی هوا و تغذیه نادرست را نشان می‌دهند که متاسفانه در کشور ما نیز بر اساس گزارش‌های اعلام شده اینگونه بیماری‌ها در حال افزایش است.

وی بیان داشت: در مطالعه جالب توجه ای که در مجله ساینس (Science) در سال ۲۰۱۴ میلادی به چاپ رسیده است نشان داده شده است که بی نظمی در خواب شبانه به دلیل کشیک‌های شبانه طولانی و یا بیخوابی و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما (Jet lag) به دلیل ایجاد آشفتگی در ساعت بیولوژیک بدن موجب بهم خوردن تعادل سلول‌های سیستم ایمنی به نفع افزایش برخی سلول‌های التهاب زا دربدن می شود که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماریهای التهابی را افزایش دهد.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران اضافه کرد: دوازدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی ایران که در تاریخ ۹ الی ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می‌شود، متخصصین و محققین از سرتاسر دنیا از جمله برنده جایزه نوبل پزشکی پروفسور زینکرناگل، اقدام به بحث و تبادل نظر در زمینه بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی می‌کنند.

حاجتی افزود: در کنگره ایمونولوژی برنامه‌ای تحت عنوان ” جلسه پرسش و پاسخ مردمی” با حضور متخصصین برجسته دانشگاه‌های علوم پزشکی و برخی از متخصصین خارجی در روزهای برگزاری کنگره برگزار خواهد شد. این نشست جهت برقراری ارتباط مستقیم و صمیمانه بین مردم و متخصصین صاحب نام داخلی و خارجی در حوزه بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی مانند آلرژی، سرطانها، بیماریهای خودایمن، ناباروری و سقط جنین در دو جلسه سه ساعته انجام خواهد گرفت و افراد علاقه مند می توانند از اواخر فروردین ماه با ثبت نام در این جلسات به طور رایگان شرکت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا