هوا فضاMihanpost

انتشار تصویر کهکشان مارپیچی دوقلو عجیب توسط تلسکوپ فضایی هابل + عکس

انتشار تصویر کهکشان مارپیچی دوقلو عجیب توسط تلسکوپ فضایی هابل در حالی مورد توجه قرار گرفته است که ناسا این دو کهکشان را IC ۴۲۷۱ که با نام آرپ ۴۰ Arp تامیده است.

این تصویر جدید که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا از کهکشان IC ۴۲۷۱ که با نام آرپ ۴۰ Arp نیز شناخته می‌شود، ثبت شده است. این تصویر یک جفت کهکشان مارپیچی عجیب در فاصله ۸۰۰ میلیون سال نوری از ما را نشان می‌دهد. کهکشان کوچک‌تر روی کهکشان بزرگ‌تر قرار گرفته است که خود نوعی کهکشان فعال به نام کهکشان سیفرت Seyfert است.

کهکشان‌های سیفرت به افتخار اخترشناس  کارل سیفرت Carl K. Seyfert اینگونه نامگذاری شده‌اند. او در سال ۱۹۴۳ مقاله‌ای درباره کهکشان‌های مارپیچی با خطوط انتشار بسیار درخشان منتشر کرد. امروزه می‌دانیم که حدود ۱۰ درصد از کهکشان‌ها ممکن است از نوع سیفرت باشند. آنها به مجموعه کهکشان‌های فعال تعلق دارند. کهکشان‌های فعال دارای سیاهچاله‌های بسیار پرجرم در مرکز خود هستند و موادی ایجاد می‌کنند که مقادیر زیادی از تشعشعات آزاد می‌کنند. هسته‌های فعال کهکشان‌های “سیفرت” وقتی در نور خارج از طیف مرئی مشاهده می‌شوند، در درخشان‌ترین حالت خود هستند.

تماشای تصویر کهکشان مارپیچی دوقلو در ابعاد بزرگتر

این در حالی است که کهکشان بزرگ‌ تر در این تصویر، کهکشان سیفرت نوع II است، به این معنی که منبع بسیار درخشانی از نور مادون قرمز و مرئی است.

این تصویر با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول مشاهدات هابل ایجاد شده است که برای مطالعه نقش غبار در شکل‌دهی توزیع انرژی کهکشان‌های کم جرم طراحی شده‌اند که در این میان در مشاهدات هابل به شش جفت کهکشان که در آنها یکی در مقابل دیگری قرار داشت، پرداخته شد.

طیف وسیع نورهایی که “دوربین میدان وسیع ۳Wide Field Camera ۳ هابل قادر به تشخیص آن‌ها است، همراه با وضوح آن، به محققان این امکان را داد تا صفحه غبار کهکشان پیش‌زمینه را با جزئیات دقیق در نور ماورابنفش، مرئی و مادون قرمز ترسیم کنند. از آنجایی کهIC ۴۲۷۱ یک کهکشان سیفرت نوع II است، طول موج‌های نور مرئی و فروسرخ در تصویر غالب است. رنگ‌های این تصویر عمدتاً نور مرئی هستند، در حالیکه رنگ بنفش نشان دهنده نور ماورابنفش و قرمز نشان دهنده نور مادون قرمز نزدیک است.

 هابل پروژه‌ مشترک ناسا و آژانس‌ فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است. هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می‌زند و در فاصله‌ ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد.  هابل یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ‌ها به شمار می‌آید.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا