گوناگون

تن به هر روش درمانی ندهید

619

این روز ها همانطور که می دانید شیوه های درمان نوظهور زیادی پا به عرصه ی پزشکی گذاشته اند ، بسیاری از این روش های درمان ثابت شده اند اما بسیاری نیز هنوز به طور کامل امتحان نشده اند و ممکن است برای افراد دردسرساز باشند.

۱ اکثر روش های درمانی که امروزه با عنوان طب مکمل شناخته می شوند به دلیل نداشتن دلایل علمی و اثبات شده و منطبق نبودن صددرصدی قواعد و اصول شان با دانسته های علمی روز، مخصوصا با کشفیات طب نوین (که البته آن هم ناشی از اقبال اندک و محدود مراکز دانشگاهی و پزشکی در تحقیق پیرامون مبانی این روش های درمانی است) باعث شده که همواره چالشی بزرگ بین دانش آموختگان شیوه های درمانی جدید با اشخاصی که معتقد به استفاده از این روش های درمانی هستند، وجود داشته باشد. به نحوی که متاسفانه در کتب مرجع پزشکی یا تغذیه دنیا به وجود احتمالی خواص اشاره شده در قسمت های اخیر این ستون برای خوراکی های گوناگون مانند سردی و گرمی یا خصوصیات فردی انسان ها که در اصطلاح قدیم «مزاج» نامیده می شده، حتی اشاره ای نشده است. مسلم است که با توجه به نبود تحقیقات مستدل و علمی، ساده ترین راه، انکار قضیه و نادیده گرفتن آن است. از سوی دیگر، تعداد افراد متبحر و باتجربه در این حیطه به دلیل پیچیدگی موضوع و عدم امکان بهره مندی از تحصیلات آکادمیک و مستمر در فراگیری این شیوه های درمانی به خصوص در زمینه طب سنتی ایرانی بسیار اندک و انگشت شمار است.

البته متد دیگری همچون طب سوزنی چین با تلاش مجامع علمی کشور مبداء آن توانسته در دانشگاه های معظم پزشکی دنیا، کرسی آموزشی هم کسب کند، اما طب سنتی ایرانی که زمانی کتب آن به عنوان منبع آموزش پزشکی مطرح بوده، امروزه مهجور مانده است. این قضیه، راه اثبات حقانیت بسیاری از باورها و آموزه های طب سنتی را امروزه با مشکل مواجه کرده است. البته تعداد زیادی افراد ناآگاه اما پرمدعا که داعیه درمان هر بیماری را با این شیوه ها دارند نیز مزید بر علت شده و دیدگاه جامعه علمی و پزشکی را نسبت به خود با شک و تردید و گاه با مخالفت مطلق همراه کرده است. دلیل اصلی استفاده از برخی متد و قواعد طب سینوی در اینجا، تلاشی است برای یافتن راهی قابل اتکا در تطابق بهتر غذای انتخابی هر فرد با توجه به خصوصیات جسمی و روانی ویژه ای که دارد و از شخصی به شخص دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد؛ امری که به خوبی در زندگی روزمره خود شاهد هستیم. چیزی فراتر از فاکتورهای خونی مانند میزان قند، کلسترول، تری گلیسرید و… که باعث این اختلاف واکنش بدن اشخاص مختلف در برابر اغذیه یکسان می شود. بنابراین هدف اصلی، کمک گرفتن از مطالبی است که سابقه ای صدها بلکه هزارساله در پیشگیری و درمان انواع بیماری ها از طریق غذا دارد و نه حذف آنتی بیوتیک از پروسه درمان!

۲ در قسمت قبل گفتیم که برای دستیابی به یک برنامه غذایی کامل و سالم بهتر است هر فرد با استفاده از دستورات هرم غذایی و با توجه به خصوصیات شخصی خویش که شاید یکی از مهم ترین آنها مزاج باشد، با انتخاب بهتر غذای روزانه خود، میزان ابتلا به برخی بیماری ها (چه جسمی و چه آنچه که به آلام روانی شخص مربوط می شود) را کاهش دهد.

در این راستا، مصرف مواد غذایی توصیه شده در هرم غذایی که دارای طبع سرد و تر هستند، مانند لبنیات با توجه به توضیحات هفته های گذشته، برای افراد بلغمی مزاج، مشکل زا خواهد بود. یک راه حل این بود که همراه لبنیاتی همچون ماست از ماده غذایی استفاده کنیم که قادر باشد تا حدی طبع آن را معتدل کند و به اصطلاح، مصلح آن را هم مصرف کنیم. مثل نعنا، پونه یا کاکوتی. اما راه دیگری که به نظر بهتر می آید و بیشتر مقبول است، استفاده از فهرست جایگزین مواد غذایی است. شاه بیت استفاده از لبنیات در غذای روزانه، تامین کلسیم است. افرادی که مزاج سرد دارند با مصرف خشکباری همچون بادام که طبعی گرم دارد به راحتی قادر به تامین بخشی از کلسیم مورد نیاز خود از طریق غذایی همسو با تعادل جسمانی خود خواهند بود. اما بادام، کالری بالایی دارد پس قسمتی را هم با استفاده از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی برآورده کنند. حبوبات هم علاوه بر کلسیم، دارای پروتئین نسبتا خوبی هستند که با حذف لبنیات از منوی روزانه، مورد نیاز خواهند بود. البته حبوباتی مانند لوبیا و لپه با طبع گرم و خشک، از عدس یا باقلا که طبیعت سردی دارند، برای این افراد مناسب تر هستند. بنابراین، هرم غذایی در این افراد ترجیحا در قسمت لبنیات، کاهش و در قسمت حبوبات، برخی از سبزیجات و خشکبار با افزایش همراه خواهد بود.

۳ حال، لختی بیندیشیم. تاکنون با کدام مواد غذایی مشکل بیشتری داشته ایم؟ اینجاست که تجربه قبلی ما در انتخاب غذای روزانه خیلی می تواند کمک مان کند. تقریبا محال است که کسی فهرستی بلندبالا از مواد غذایی که برهم زننده حالت تعادل (و به قول امروزی تر آن هموئستاز) بدنش هستند، نداشته باشد. مواد غذایی که به محض خوردنشان، یک جای کار می لنگد! اما در سایر اعضای خانواده مشکل ساز نیست. شاید در برخی موارد، نیازمند امتحان روش آزمون خطا هم باشیم. به این معنا که برای رسیدن به میزان صحیح درصد استفاده از حبوبات، خشکبار، لبنیات و سبزیجات مختلفی که با مزاج ما سازگارترند (حال با هر مزاجی که داشته باشیم)، شاید بهتر باشد دست به امتحان روشی شویم که در هفته های متوالی، نسبت درصد استفاده از این مواد غذایی را در آنها تغییر دهیم و ببینیم با کدامیک همسوتریم. چگونه؟ این مبحث را از هفته آینده با توضیح مشخصات مزاج گرم و خشک پی خواهیم گرفت.

منبع : آفتاب

نوشته های مرتبط :

 1. نان داغ را برروی روزنامه قرار ندهید
 2. کاهش ندهید کارایی مغز را با این غذاها
 3. همه چیز درمورد خاصیت های درمانی آجیل
 4. برای داشتن آرایشی زیبا این کارها انجام ندهید
 5. داروهایتان را به دیگران ندهید
 6. شناسایی طبع بدن و اگاهی از نوع مزاج
 7. مشکلات کودک خود را به کمک گیاه درمانی حل کنید
 8. مزایای درمانی مصرف پروبیوتیک ها
 9. در درمانهای دندانپزشکی این موارد را ربط ندهید
 10. درهفته قبل از عروسی این 5 کار را انجام ندهید
 11. هدر ندهید وقتتان را برای دوستی های اجباری
 12. بررسی فواید و خواص درمانی پیاز
 13. برای حفظ سلامتی هرگز شال گردن خود را به دیگری ندهید
 14. دارو درمانی به جای شیمی درمانی
 15. هیچ گاه سر خود به کودکان دارو ندهید
 16. در هنگام شیمی درمانی چگونه از خود مراقبت کنیم
 17. آیا گز و باسلق خاصیت درمانی دارند
 18. سبزی درمانی روش جدید لاغری
 19. به لباس پشمی حساسیت دارید.پس این 7 عادت را از دست ندهید
 20. اهمیت تغذیه در حین شیمی درمانی

YARPP

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا