Mihanpostاقتصادیحقوقی

آخرین جزئیات واگذاری اموال بابک زنجانی

به گزارش میهن پست – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از واگذاری قشم ایر بابت بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت خبر داد و گفت: هتل قشم بابت بدهی زنجانی به منطقه آزاد عودت داده می‌شود.
علی اکبر شعبانی فر در نشست خبری با اشاره به جزئیات واگذاری اموال موجود بابک زنجانی در منطقه آزاد قشم، گفت: قوه قضاییه باید در این مورد اظهارنظر کند اما بنا به اطلاعات واصله، ایرلاین قشم ایر از سوی قوه قضاییه به وزارت نفت بابت بدهی های بابک زنجانی محول شده است و البته هنوز از سوی مدیریت قبل اداره می شود.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: بخشی از بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت از این طریق تسویه شده است، ضمن اینکه این ایرلاین چند قطعه زمین در قشم داشت که تقاضای برگشت آن را به منطقه آزاد قشم داده‌ایم چراکه بابک زنجانی ۳۶ میلیارد تومان به منطقه آزاد قشم بدهکار است.

وی تصریح کرد: نامه نگاری با دادستانی کل کشور صورت گرفته است تا این مبالغ به سازمان منطقه آزاد قشم عودت داده شود.

به گفته شعبانی فر، بابک زنجانی برای هتل قشم ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه کرده بود تا یک هتل ۵ ستاره راه‌اندازی کند و از بابت دریافت زمین به ما بدهکار است؛ بنابراین تقاضا داریم که بدهی را بپردازند.

وی در ادامه گفت: قشم بزرگترین جزیره در خاورمیانه است که میانگین عمق آبهای خلیج فارس که ۷۵ متر است، در ساحل جنوبی قشم به ۱۰۰ متر می رسد در حالی که در دبی و حتی بندر شهید رجایی نیز عمق ۲۰ متر وجود دارد، بنابراین فرصتی برای راه اندازی حمل و نقل ترکیبی در صورت سرمایه گذاری فراهم است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: امروز در دبی بعد از گذشت ۲۰ سال برای لندینگ هواپیما مشکلاتی بروز کرده است و بر همین اساس، تلاش داریم قشم را به لحاظ فرودگاهی توسعه داده و در عین حال با سرمایه گذاری در اسکله های کاوه و بهمن برای شناورهای ۱۰ هزار تن در اسکله بهمن و ۱۰۰ هزار تن در اسکله کاوه برنامه ریزی کنیم.

شعبانی فر گفت: ظرف سه سال آتی دو اسکله کاوه و بهمن به بهره برداری می رسند، ضمن اینکه مطالعات سرمایه گذاری و توسعه فرودگاه قشم نیز در دستور کار قرار گرفته و عملیات اجرایی طرح توسعه آن با حضور معاون اول رئیس جمهور دوشنبه هفته جاری اجرا خواهد شد و زمان اجرا نیز ۲ سال در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: زمان اجرای پروژه اسکله بهمن ۱۸ ماه و میزان اعتبار لازم برای آن ۷۵ میلیارد تومان است، ضمن اینکه برای فرودگاه نیز به ۸۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است، در عین حال عملیات اجرایی ۲ اسکله دیگر در کنار اسکله کاوه نیز برای شناورهای ۱۰۰ هزار تنی آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: ۲ پست اسکله نیز از سوی سازمان منطقه آزاد قشم نیز با ۱۳۲ میلیون یورو سرمایه گذاری ظرف مدت دو سال ساخته خواهد شد.

شعبانی فر در ادامه از آغاز عملیات اجرایی فولاد ۵ میلیون تنی در قشم با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد و گفت: دو کارخانه احیای مستقیم آهن اسفنجی به ظرفیت هر یک ۱٫۷ میلیون تن و جمعا ۳٫۴ میلیون تن در کنار نورد فولاد ۳ میلیون تنی نیروگاه ۷۰۰ مگاواتی در مجموع با سرمایه گذاری ۳ میلیارد یورو احداث خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: همچنین یک واحد نیروگاهی ۵۴۰ مگاواتی از سوی کنسرسیومی با مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم، شرکت مپنا و سرمایه گذاری غدیر ایجاد خواهد شد که زمان اجرای آن ۳۲ ماهه و با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون یورو راه اندازی می شود.

وی در ادامه از راه اندازی اسکله‌های لافت و پل برای جابه جایی خودروها خبر داد و گفت: عملیات لایروبی آن در حال انجام است تا بتوانیم به خودروها در ایام نوروز خدمات دهیم.

شعبانی فر با اشاره به حمایت‌هایی که از تولیدکنندگان در منطقه آزاد قشم صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: معافیت مالیاتی ۲۰ ساله، معافیت ۷۰ درصدی از مالیات بر ارزش افزوده کالاهایی که از قشم وارد سرزمین اصلی می شوند و نیز تخفیف‌های عوارض برای کالاهای صادراتی از جمله این حمایت‌ها است، چرا که قصد داریم افزایش ارزآوری و تولید ثروت کنیم.

وی از ورود ۱۵ هزار خودروی هیبریدی برای ناوگان تاکسیرانی شهرداری تهران خبر داد و گفت: مقرر شده است تا ۳ هزار خودروی هیبریدی از این رقم به صورت آماده و ۱۲ هزار خودروی مابقی به صورت CKD مونتاژ خواهد شد.

شعبانی فر همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای جذب گردشگران در منطقه آزاد قشم، گفت: احداث هتل‌های ۵ ستاره و تبدیل ۱۵ روستای قشم به منطقه جذاب گردشگری از جمله برنامه‌های جذب گردشگر است که بر این اساس، ۲۰ هتل ۵ ستاره در سواحل جنوبی قشم که از جمله بهترین سواحل به شمار می روند، طراحی شده تا بتوان در نهایت به عنوان یک لند اسکیپ زیبا در سواحل جنوبی خلیج فارس همچون ملبورن استرالیا جذب گردشگر کرد.

وی در پایان اظهار داشت: غارهای نمکی قشم نیز که بی‌نظیرترین غارهای نمکی دنیا هستند، برای مطالعه در اختیار پژوهشگران و دانشگاهیان قرار گرفته‌اند تا در نهایت بتوان این وضعیت گردشگری قشم را نیز بیش از گذشته فعال کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا