Mihanpostسیاسی

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق + عکس

به گزارش میهن پست – وزارت دفاع آمریکا فاش کرد که اولین گروه از مشاوران نظامی آمریکا وارد عراق شده‌اند.
ایسنا به نقل از سایت سی.ان.ان نوشت: جان کربی ،سخنگوی پنتاگون عنوان داشت اولین گروه از مشاوران نظامی آمریکا وارد عراق شده‌اند.

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق
رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد در مقدمه ماموریت این مشاوران ارزیابی توانایی‌های نیروهای عراقی و مقدمه‌چینی برای اعزام سایر کارشناسان است.

پیش‌تر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که کشورش آماده است ۳۰۰ مشاور نظامی به عراق اعزام کند تا به بغداد برای مقابله با افراد مسلح گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به “داعش” کمک کنند.

از سوی دیگر هزاران عراقی حامی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در چندین منطقه از این کشور رژه برگزار کرده و تاکید کردند که برای جنگ با تروریستها آماده هستند.

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق
رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق

در منطقه “شهرک صدر” در شرق بغداد رزمایشی برگزار شد که در آن کامیون‌هایی حامل موشک انداز وجود داشت. همچنین وسایل نقلیه دیگری نیز در این رژه وجود داشتند که برای انتقال هزاران مبارز مجهز به مسلسل‌ها و آر پی جی و تفنگ‌های دوربین‌دار استفاده می‌شدند. شرکت‌کنندگان در این رژه پرچم عراق را در دست گرفته و شعارهایی همچون “هرگز هرگز آمریکا” و “هرگز هرگز اسرائیل” را سر دادند.

همچنین رژه‌های مشابهی در دیگر شهرهای عراق از جمله نجف، بصره و کوت برگزار شد، پیش‌تر مقتدی صدر پیشنهاد تشکیل یگان‌های امنیتی با هماهنگی با مسئولان عراقی را داد که نام “سرایا السلام” بر این گروه‌ها گذاشته شده است و وظیفه آنها محافظت از مقدسات اسلامی و مسیحی در عراق است.

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق
رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق

در همین راستا فراکسیون آزادگان وابسته به جریان صدر در استان دیالی اعلام کرد که بیش از ۴۰۰۰ هزار تن از حامیان جریان صدر در رژه سرایا السلام مشارکت کردند.

این فراکسیون اعلام کرد که تمام شرکت‌کنندگان در این رژه در آمادگی کامل برای دفاع از مرقدهای مقدس به سر می‌برند.

هزاران تن از حامیان جریان صدر همچنین روز شنبه در کرکوک نیز رژه برگزار کردند.

از سوی دیگر سعدون الدلیمی، وزیر دفاع عراق در دیدار با برت مک‌گورک، معاون وزیر خارجه آمریکا در خصوص راه‌های تسریع و گسترش همکاری‌های امنیتی میان عراق و آمریکا بحث و گفتگو کرد.

در این دیدار تحولات امنیتی عراق و راه‌های گسترش همکاری‌های امنیتی میان بغداد و واشنگتن براساس توافق‌نامه‌های منعقد شده میان دوطرف مورد بررسی قرار گرفت.

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق
رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق

در همین راستا یک منبع عراقی در استان دیالی فاش کرد که داعش سندی را با نام “سند السعدیه” صادر کرده است که براساس این سند نباید هیچ پرچم دیگری غیر از پرچم داعش برافراشته شود.

براساس این سند نسبت به ایجاد هرگونه کانال همکاری با دشمنان داعش هشدار داده شده است و در آن تاکید شده است که باید به تصمیمات “دادگاه شرعی داعش” پایبند بود.

در همین حال صباح الفتلاوی، فرمانده عملیات سامرا اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش ۲۴ خودروی افراد مسلح و همچنین مقرهای آنها را در شمال شرق سامرا منهدم کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که در درگیری‌ها میان داعش با نیروهای فرقه نقشبندیه در الحویجه در غرب کرکوک ۱۷ تن کشته شدند. این منبع امنیتی اعلام کرد که نیروهای نقشبندیه با این مساله مخالفت کردند که سلاح‌های خود را به داعش تحویل دهند.

در همین حال شاهدان عینی اعلام کردند که اختلافات میان دو طرف به دلیل تلاش‌های این دو گروه برای تحت کنترل درآوردن تانکرهای سوخت رخ داده است.

رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق
رژه منظم هزاران حامی مقتدی صدر در عراق

منابع اعلام کردند داعش که در حال حاضر مناطقی در شمال عراق را تحت تصرف خود دارد و در آغاز حمله‌اش از حمایت گروه‌های بعثی و فرقه نقشبندیه برخوردار بوده است، دیگر گروه‌های مسلح را به حاشیه رانده است که این مساله باعث خشم آنها شده است.

وزارت دفاع عراق نیز از تخریب مقرهای داعش و هلاکت تعدادی از اعضای این گروه تروریستی در استان الانبار خبر داده و اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش به برقراری امنیت هوایی در پایگاه‌های حیاتی ادامه می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا