Mihanpostسیاسی

زیباکلام:مذاکرات ایران و ۱+۵ شکست نخورده است

به گزارش میهن پست – یک کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به رایزنیهای اخیر ایران و ۱+۵ در وین با بیان اینکه مذاکرات را شکست خورده تلقی نمی‌کنم افزود: مذاکرات را به کوهنوردی از کوهی تشبیه می‌کنم که مذاکره کنندگان در بخشی از کوه که تماما صخره است با دشواری در حال حرکت هستند و لذا پیشرفت خیلی دشوار است.
صادق زیباکلام کارشناس مسایل سیاسی  با اشاره به برگزاری مذاکرات وین و ارزیابی‌اش از این دور مذاکرات گفت: مذاکرات انجام شده دو نکته اساسی دارد و دلیل اصلی که اینقدر مذاکره سخت و دشوار انجام می‌شود به خاطر وجود این دو نکته ثقل است.

به نقل از مهر ، وی نکته اصلی را از طرف غربی‌ها دانست و گفت: غرب‌ها می‌خواهند توان بالقوه هسته‌ای ایران آنقدر کاهش پیدا کند تا چناچه روزی ایران تصمیم گرفت سلاح هسته‌ای تولید کند آنها زمان زیادی داشته باشند تا تصمیمیات مقضی را بگیرند لذا از نظر آنها اگر ایران ده‌ها هزار سانتریفیوژ داشته و غنی‌سازی انجام دهد در مدت زمانی اندکی توانایی ساخت سلاح هسته‌ای را خواهد داشت.

زیباکلام با بیان اینکه غربی‌ها معتقدند تعداد سانتریفیوژها کم و حجم غنی‌سازی باید پایین باشد ادامه داد: این خواست اصلی غربی‌هاست و این مسئله از طرف غربی‌ها مهمترین اولویت است.

این کارشناس مسایل سیاسی در ادامه به خواست اصلی ایران نیز اشاره کرد و گفت: بر چیده شدن و پایان یافتن تحریمها در حداقل زمان ممکن خواست جمهوری اسلامی ایران است و تحریمها باید تا ۴ یا ۵ سال آینده پایان پذیرد در حالی که غربی‌ها از زمان ۱۵ تا ۲۰ سال صحبت می‌کنند.

وی با بیان اینکه مابقی مسایل مطرح شده در مذاکرات مربوط به جزییات است در مورد ارزیابی‌اش در مورد نتیجه مذاکرات گفت: من مذاکرات را شکست خورده تلقی نمی‌کنم بلکه مذاکرات را به کوهنوردی از کوهی تشبیه می‌کنم که مذاکره کنندگان در بخشی از کوه که تماما صخره است با دشواری در حال حرکت هستند و لذا پیشرفت خیلی دشوار است.

زیبا کلام با بیان اینکه همچنان عزم و اراده برای حل بحران هسته‌ای از سوی دو طرف وجود دارد افزود: علی رغم سرعت کم غربی‌ها و ایران برای رسیدن به توافق هسته‌ای جدی هستند.

این کارشناس مسایل سیاسی در مورد اینکه تمدید مهلت ۶ ماهه برای ادامه مذاکرات به نفع کدامیک از طرفین است گفت: قطعا این مسئله به نفع جمهوری اسلامی ایران نیست زیرا تحریمها اقتصاد کشور را به بن بست کشانده و پیشرفت اقتصادی کشور را فلج کرده،واحدهای تولیدی قطعه لازم را ندارند و ارز محصولات صادراتی به راحتی وارد کشور نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما کره شمالی نیستیم که فقط با چین وتعداد معدودی از کشورها مراوده داشته باشیم ادامه ذاد: ما کشور ۷۵ میلیون نفری هستیم که اقتصادش با اقتصاد جهانی وصل شده و به اقتصاد دنیا دنده شده اینها یعنی نمی‌توانیم به دور کشور دیوار بکشیم.

زیبا کلام در مورد این موضوع که چرا دو طرف در پایان این دور از مذاکرات نشست مشترک برگزار نکردند و لحن آقای ظریف نسبت به نشست‌های خبری گذشته متفاوتتر بود گفت: دلیل آن واضح است اگر یک آمار کلی بگیرید متوجه می‌شوید چقدر آقای ظریف درگیر مذاکرات بوده به طوری که این مذاکرات هم برای ظریف هم اشتون و هم جان کری خسته کننده شده است.

این کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه غربی‌ها برای اولین بار متوجه شدند ایران در مذاکرات بسیار جدی است ادامه داد: ایران نیز متوجه شده غربی‌ها دنبال تغییر سیستم در ایران نیستند و دغدغه‌شان هسته‌ای است.

زیبا کلام در واکنش به این مسئله که تصمیم سخت را در مذاکرات کدامیک از طرفین باید بگیرید گفت: تصمیم سخت را باید دو طرف بگیرند ،غربی‌ها باید تصمیم بگیرند تحریمها را در یک بازه زمانی کمتری بردارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا