هوا فضاMihanpostپیشنهاد سردبیر

علاقه مندان به نجوم در انتظار دومین تصویر واقعی یک سیاهچاله فضایی باشند !

علاقه مندان نجوم در حالی باید در انتظار دومین تصویر واقعی یک سیاهچاله فضایی باشندکه ستاره‌ شناسان حاضر در تیم عملیات تلسکوپ افق رویداد که نخستین تصویر واقعی از افق رویداد یک ابرسیاه‌چاله را در سال ۲۰۱۹ منتشر کردند، بزودی از نتایج جدید و پیشگامانه در مورد مرکز کهکشان راه شیری پرده‌برداری می‌کنند که این اطلاعات می‌تواند در مورد ابرسیاه‌چاله‌ حاضر در مرکز این کهکشان باشد.

اگر نام  تلسکوپ افق رویداد EHT برای شما آشنا به نظر می‌رسد، به این دلیل است که تیم عملیاتی آن مسئول یک دستاورد بسیار چشمگیر بوده است. این تیم در سال ۲۰۱۹ اولین تصویر واقعی از افق رویداد یک سیاهچاله فضایی را منتشر کرد که یک پیشرفت خیره کننده در آن زمان و نقطه عطفی باورنکردنی برای دنیای نجوم و فیزیک رادیویی بود.

اکنون بیانیه‌ای که به تازگی توسط این تیم منتشر شده، حاکی از آن است که این تیم با همکاری رصدخانه جنوبی اروپا در حال برنامه‌ریزی برای اعلام برخی نتایج پیشگامانه در مورد مرکز کهکشان ما است.

در بیانیه ی قبل از انتشار دومین تصویر واقعی یک سیاهچاله فضایی آمده است:

بنیاد ملی علوم ایالات متحده با همکاری تلسکوپ افق رویداد یک کنفرانس مطبوعاتی برای اعلام یک کشف پیشگامانه در کهکشان راه شیری برگزار خواهد کرد.

تلسکوپ افق رویداد Event Horizon Telescope یک تلسکوپ پژوهشی برای ساخت یک آرایه بزرگ تلسکوپی است که شامل یک شبکه جهانی از تلسکوپ‌های رادیویی و ترکیب اطلاعات از چندین ایستگاه بین‌المللی تداخل‌سنجی خط پایه بسیار طولانی VLBI در اطراف زمین است. هدف این است که محیط فضای مجاور سیاه‌چاله‌های غول پیکر و کلان‌جرم را با تفکیک‌پذیری زاویه‌ای رصد کند. در میان هدف‌های رصدی این پروژه، دو سیاه‌چاله با بزرگترین اندازه وضوح فضایی در مرکز فوقانی کهکشان بیضوی  مسیه ۸۷ و  کمان ای در راه شیری هستند.

در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ نخستین تصویر از یک سیاهچاله فضایی در کهکشان مسیه ۸۷ توسط تیم عملیاتی تلسکوپ افق رویداد در اختیار عموم قرار گرفت.

این کشف جدید چه می‌تواند باشد؟ همانطور که اشاره شد، تلسکوپ افق رویداد فقط هیولای عظیم الجثه‌ای را که در مرکز کهکشان مسیه ۸۷ M87 واقع است و اولین تصویر واقعی از یک سیاه‌چاله را به ما داد، مطالعه نمی‌کند، بلکه همچنین در حال بررسی سیاه‌چاله کلان‌جرم واقع در مرکز کهکشان راه شیری به نام کمان ای است و البته جرم این ابر سیاهچاله فضایی حدود ۴.۳ میلیون برابر خورشید ما است و تنها ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

کمان ای در مقایسه با  M87 که حدود ۶ میلیارد برابر جرم بیشتری از خورشید دارد و حدود ۵۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، بسیار نزدیکتر و کوچکتر است. اما ممکن است تصور کنید که این فاصله نزدیکتر، بررسی و نتیجه‌گیری دقیق را آسان‌تر می‌کند.

با وجود فاصله و جرم کمتر ابرسیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری، بررسی آن در واقع سخت‌تر از M87 است، زیرا گاز و غبار کیهانی بسیار بیشتری بین ما وجود دارد که فعالیت تلسکوپ‌های رادیویی را هنگام نگاه کردن به اجرام آسمانی واقع در قلب کهکشان راه شیری خنثی می‌کند. اما آیا “تلسکوپ افق رویداد” توانسته به نوعی بر این مانع غلبه کند و تصویر دیگری از یک سیاه‌چاله دیگر تولید کند؟

البته این فقط یک حدس است و هنوز هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که اعلامیه بعدی تیم عملیات تلسکوپ افق رویداد چه چیزی را فاش می‌کند و آیا واقعاً تصویری از ابر سیاهچاله فضایی Sgr A خواهد بود یا خیر.

برای رسیدن به پاسخ این سوال، باید تا ۱۲ مه ۲۲ اردیبهشت و برگزاری کنفرانس مطبوعاتی برنامه‌ریزی شده صبر کنیم. با این حال، آنچه ما می‌دانیم، این است که این کنفرانس مطبوعاتی حاوی اخبار هیجان انگیز و احتمالاً انقلابی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا