دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۲:۰۲

به گزارش میهن پست – سردار حاجی زاده درباره اینکه پاسخ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح به این تجاوزگری رژیم صهیونیستی…

به گزارش میهن پست – سردار حاجی زاده درباره اینکه پاسخ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح به این تجاوزگری رژیم صهیونیستی چه خواهد بود گفت: ما تسلیح کرانه باختری را تسریع خواهیم کرد و حق هرگونه پاسخی را برای خود قائل هستیم.

 فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در توضیح جزئیات پهپاد ساقط شده رژیم صهیونیستی در ایران گفت: “پهپاد ساقط شده از نوع هرمس و ساخت رژیم صهیونیستی است”. اما جزئیات بیشتر این هواپیما چیست؟

به نقل از مهر ، هواپیمای بدون سرنشین هرمس با نام کامل Elbit Hermes پهپادی با سایز متوسط، چند منظوره و ساخت رژیم صهیونیستی است که دو نمونه ۴۵۰ و ۹۰۰ دارد.

نوع پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی توسط سپاه پاسداران

نوع پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی توسط سپاه پاسداران

هرمس ۴۵۰ برای انجام ماموریت هایی که انجام آن نیازمند پروازهای طولانی مدت است طراحی و ساخته شده است. این پهپاد قابلیت ۲۰ ساعت پرواز مداوم را داشته و علاوه بر انجام عملیات های نظامی از قبیل شلیک موشک در امر جمع آوری اطلاعات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در سایت “دیفنس اینداستری دیلی” در توضیح هرمس ۴۵۰ آمده است: طول بال های این پهپاد ۱۰ متر است و می تواند حداکثر با وزن ۵۵۰ کیلیوگزم از زمین به هوا برخیزد. این پهپاد می تواند بین ۱۷ تا ۲۰ ساعت پرواز مداوم در ارتفاع ۱۸ هزار پایی داشته باشد.

این پهپاد علاوه بر آنکه توانایی حمل موشک های رافائل را دارد می تواند ماهواره های ارتباطی را نیز با خود حمل کند که البته برای انجام این کار (حمل ماهواره ارتباطی) باید تغییراتی در ساختار آن ایجاد شود.

در ادامه توضیحات این سایت نظامی آمده است: اسرائیل از هرمس ۴۵۰ برای دو منظور یعنی تخریب اهداف نظامی و جمع آوری اطلاعات استفاده می کند.

از جمله کشورهایی که از پهپاد هرمس ۴۵۰ استفاده می کنند علاوه بر رژیم صهیونیستی می توان به آذربایجان، بوتسووانا، برزیل، کلمبیا، کرواسی، قبرس، گرجستان، مکزیک، سنگاپور، انگلیس و امریکا اشاره کرد.

هرمس ۹۰۰

پهباد هرمس 900

پهباد هرمس ۹۰۰

هرمس ۹۰۰ مدل پیشرفته تر هرمس ۴۵۰ است. طول بال تا بال این هواپیمای هدایت پذیر بدون سرنشین ۱۵ متر است و بالطبع می تواند با وزن بیشتری عملیات پرواز و برخاستن از روی زمین را انجام بدهد. این پهپاد را می توان با پهپادهای مدل MQ1 و یا پهپادهای گروه Heron  که استفاده زیادی در ارتش اسرئیل دارند مقایسه کرد.

هرمس ۹۰۰ در مقایسه با هرمس ۴۵۰ می تواند در ارتفاع بالاتری پرواز کرده و و این عمل را در اتفاع ۳ هزار پایی از سطح زمین انجام دهد. مدت زمانی هم که این هواپیما می تواند پرواز کند نیز افزایش یافته و می تواند بین ۳۰ تا ۳۶ ساعت پرواز کند.

پهپادهای هرمس ۹۰۰ همچنین به سیستم تیک آف و فرود اتوماتیک نیز مجهیز هستند و سیستم های به کار رفته در آن نیز در مقایسه با هرمس ۴۵۰ بسیار پیشرفته تر هستند و توانایی حمل ۳۷۰ کیلیو تجهیزات و همچنین مهمات را نیز دارند.

رژیم صهیونیستی استفاده از پهپادهای هرمس ۹۰۰ را تقریبا از ابتدای سال جاری میلادی آغاز کرده و علاوه بر آن برزیل، شیلی، کلمبیا و مکزیک نیز از این پهپاد استفاده می کنند. البته سوئیس نیز در نظر دارد تعدادی از این پهپادها را خریداری کند.

پهپاد MQ1 که با هرمس 900 قابل مقایسه است

پهپاد MQ1 که با هرمس ۹۰۰ قابل مقایسه است

بعدازظهر روز یکشنبه دوم شهریور روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای از سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین رژیم صهیونیستی که قصد جاسوسی از تاسیسات هسته‌ای نطنز را داشته است خبر داد. روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد: یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین رژیم صهیونیستی پس از رهگیری توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد اصابت موشک قرار گرفت و سرنگون شد. براساس این اطلاعیه هواپیمای منهدم شده از نوع پنهانکار و رادار گریز بوده و قصد نفوذ به حریم منطقه‌ هسته ای نطنز را داشت که با هوشیاری و اقدام به موقع شبکه پدافندی، قبل از ورود به منطقه، مورد اصابت موشک زمین به هوا قرار گرفت.

پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی  توسط سپاه پاسداران

پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی توسط سپاه پاسداران

در همین رابطه سردار “امیرعلی حاجی‌زاده” فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفت: پهپاد ساقط شده از نوع هرمس و ساخت رژیم صهیونیستی است. این پهپاد در شعاع ۸۰۰ کیلومتری عملیات می‌کند و با یک بار سوخت گیری قادر است ۱۶۰۰ کیلومتر پرواز کند. باتوجه به سوخت زیاد و اصابت موشک به آن، هواپیما آتش گرفته و منهدم شده است. قطعاتی از این پهپاد بصورت سالم بدست آمده است که در حال تجزیه و تحلیل آن هستیم، ابعاد بال تا بال این پهپاد حدود ۵٫۵ متر است.

حاجی‌زاده گفت: این پهپاد ۲ دوربین دارد و قادر است با کیفیت بالا تصاویر را تهیه کند. در خصوص این نوع هواپیما اطلاعات قبلی وجود نداشت و تنها یک نمونه آن در سوریه ساقط شده بود اما این از نوع پیشرفته تری بود.

پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی  توسط سپاه پاسداران

پهباد ساقط شده رژیم صهیونیستی توسط سپاه پاسداران

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح ما اعم از سپاه و ارتش در بخش های شناسایی و رهگیری در آمادگی کامل به سر می برند و در صورتی که این گونه اقدامات تکرار شود متجاوزان با پاسخ کوبنده ما مواجه خواهند شد.‬‎

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *