گوناگون

وزیر بهداشت عمان:بیماران نیازمند به پیوند اعضا در عمان به ایران اعزام می شوند

به گزارش خبرنگار ایرنا، نشست وزیر بهداشت و همتای عمانی در خصوص استفاده از امکانات و تجربیات دو کشور برای ارتقای بهداشت و مبادلات تجهیزات و دارو شامگاه چهارشنبه در سالن الماس هتل آزادی برگزار شد.

عبید السعیدی وزیر بهداشت عمان در این جلسه گفت: ما تمایل داشتیم تفاهم نامه امروز امضا می شد اما به دلیل اینکه تفاهم نامه های بهداشتی باید توسط هیاتی بررسی شده و توسط مجلس عمان تصویب شود امضای آن را به سفر وزیر بهداشت ایران به عمان واگذار می کنیم.

وی افزود: اما با توجه به همکاری و روبط مستحکم ایران و عمان، تردیدی نیست که این تفاهم نامه به تایید کارشناسان و مجلس عمان خواهد رسید و ما می توانیم برای همکاری های خود قدم های عملی را برداریم.

السعیدی اظهار تمایل کرد که از تجهیزات پزشکی ایرانی در این کشور استفاده شود.

وی همچنین در خصوص دارو گفت: داروهای ایرانی پس از تایید مقامات عمانی در آن کشور مورد استفاده قرار خواهد کرد.

وزیر بهداشت عمان با اظهار شگفتی از پیوند اعضا در ایران افزود: در عمان در نهایت بصورت محدود پیوند کلیه و نخاع انجام می شود و بیماران نیازمند پیوند اعضا به دیگر کشورها اعزام می شوند.

وی با اظهار تمایل از اعزام بیماران پیوندی به ایران گفت: لازم است تیمی از عمان به ایران اعزام شده و پس از بازگشت، بیماران عمانی را برای اعزام به ایران و پیوند اعضا در بیمارستان های این کشور ترغیب کنند.

السعیدی گفت: بیشتر خدمات ارائه شده در کشور عمان دولتی است اما بسیاری از مردم کشورمان با هزینه شخصی بخصوص در عمل جراحی چشم به ایران مراجعه می کنند.

وی با اشاره به بازدید از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید بهشتی، کارخانجات داروسازی و پژوهشکده رویان و تعدادی از بخش های پیشرفته بیمارستانی ایران گفت: از اینکه آموزش پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت انجام می شود شگفت زده شدم. در کشور عمان بخش کوچکی از آموزش پزشکی در انستیتو ها و در حد ارائه مدرک دیپلم انجام می شود و ما می توانیم با استفاده از تجربیات ایران در خصوصو تربیت نیروهای بهداشت و درمان همکاری کنیم.

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و داروی کشور ، علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت ، دکتر محمدحاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت معاون درمان و دکتر امیر محسن ضیایی معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در این جلسه در خصوص توانایی ها و قابلیت های ایران در ساخت واکسن، جلوگیری از شیوع بیماری ها، آموزش پزشکی و ساخت تجهیزات و آموزش مدیریت های بیمارستانی توضیحاتی ارائه کردند.

آنان همچنین با تشریح امکانات این وزارتخانه در خصوص آموزش، غذا و دارو، تجهیزات پزشکی و سلامت و درمان به طرف عمانی، برای همکاری اعلام آمادگی کردند.

وزیر بهداشت عمان که از روز چهارشنبه به دعوت وزیر بهداشت کشورمان به ایران سفر کرده است ،در مدت اقامت سه روزه خود از دانشگاه ها و مراکز علمی بخش سلامت و توفیقات نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران بازدید خواهد کرد.

اجتمام(3)**1293**1983 ** 1917

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا