Mihanpostپیشنهاد سردبیرعلمی و فناوری

وقتی که«سوسک های حمام»جان انسان ها را نجات می دهند + عکس و فیلم

به گزارش میهن پست – احتمالا در آینده از سوسک های حمام مجهز به فناوریهای نوین به عنوان تیم های جستجو و نجات استفاده خواهد شد.

سوسکهای حمامی که به ریزسیستمهای الکترونیکی مجهز می شوند قابلیت تشخیص منبع صوتی را دارند. این قابلیت به واسطه پالسهای الکتریکی شکل می گیرد که به شاخکهای سوسک منتقل می شود. سوسکها با دریافت این پالسها به سمت منبع صوتی حرکت می کنند.

سوسک امدادگر
سوسک امدادگر

تلفیق سوسکهای حمام با ریزتجهیزات الکترونیکی توسط تیمی از محققان دانشگاه کارولینای شمالی صورت گرفته است. آنها دو نوع تجهیزات مختلف و به گفته خودشان “کوله پشتی الکترونیکی” حسگر صوتی طراحی و با بندهای مخصوصی به سوسکهای حمام ماداگاسگار متصل کردند.
1415365507221_wps_44_September_1985_Mexico_Cit-623x418
یکی از این تجهیزات شامل میکروفونی با کیفیت است که قابلیت تشخیص دقیق منابع صوتی را دارد. نوع دیگر این ریزکوله پشتی مجهز به آرایه سه میکروفونی است که محل دقیق انتشار صداها را با تلفیق داده های به دست آمده از این سه میکروفون تشخیص می دهد.

محققان با استفاده از رایانه، اطلاعات به دست آمده از شبکه ای متشکل از ۱۰ تا ۱۵ سوسک حمام را تجمیع می کنند. در ادامه، این حشرات از طریق پالسهای الکتریکی خودکاری که به شاخکهایشان ارسال می شود به سمت منبع صوتی راهنمایی می شوند.

در این ابتکار عمل که به نوعی هک کردن سیستم عصبی سوسکهای حمام است از تحریک عصبی برای به چپ یا راست هدایت کردن این حشرات استفاده می شود.

این پروژه به تازگی در کنفرانسی در اسپانیا ارایه و با استقبال کارشناسان روبرو شد. از ۵ سال گذشته که این پروژه آغاز شد به روزرسانی های مختلفی در فرآیند تجهیز سوسکهای حمام صورت گرفته است.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی امیدوارند این سوسکها در آینده برای شناسایی قربانیان فجایع طبیعی به ویژه زمین لرزه به کار گرفته شوند.

منبع:nerdoholic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا