Mihanpostعلمی و فناوریهوا فضا

چرا عطارد یک سیاره آهنی است + عکس

به گزارش میهن پست – عطارد با هسته آهنی‌اش همواره ذهن جامعه علمی را سر درگم‌ کرده و هم‌اکنون محققان معمای چگونگی تبدیل‌شدن این جرم کیهانی به یک سیاره آهنی را حل کرده‌اند.
این سیاره دارای هسته‌ای است که ۶۵ درصد جرم آن را تشکیل داده است؛ این در حالی است که هسته زمین ۳۲ درصد از جرم آن را تشکیل می‌دهد.

بر اساس این مطالعه، عطارد و دیگر اجسامی که از لحاظ دارا بودن فلزات به صورت نامعمولی غنی هستند، شاید بقایای به جامانده از تصادم‌های منظومه شمسی آغازین باشند که دیگر سیارات را ساخته‌اند.

عطارد سیاره کوچکی است که دو برابر هر سیاره زمینی دیگری عنصر آهن دارد
عطارد سیاره کوچکی است که دو برابر هر سیاره زمینی دیگری عنصر آهن دارد

عطارد سیاره کوچکی است که دو برابر هر سیاره زمینی دیگری عنصر آهن دارد و «اریک آسپهاوگ»، استاد دانشگاه ایالتی آریزونا، معتقد است این سیاره ممکن است نیمی از جبه‌اش را در برخورد با سیاره بزرگتری مانند پروتوناهید یا پروتوزمین از دست داده باشد.

این تصادم‌ها می‌توانسته به طور بالقوه‌ای جبه عطارد اولیه را بدون اعمال شوک شدید کنده باشند و بدنه عمدتا آهنی آن را بر جای گذاشته باشند.

سیاره عطارد
سیاره عطارد

آسپهاوگ به همراه آندرئاس روفر از دانشگاه برن سوئیس دستاورد علمی خود را با استفاده از نوعی سناریوی آماری درباره چگونگی ظهور و رشد سیارات ارائه داده‌اند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Geoscience منتشر شد.

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا