گوناگون

120هزار رأس دام سبک در مهاباد مایه کوبی شدند

81135480 5646130

بایزید حسن پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در قالب این طرح که از اول اسفند سال گذشته آغاز شده و تا اواخر فرودین ماه امسال ادامه داشت این تعداد گوسفند در این شهرستان مایه کوبی شدند.

وی اظهار کرد: طرح مایه کوبی توسط اکیپهای این شبکه و با همکاری بخش خصوصی به صورت رایگان در این شهرستان اجرا شده است.

حسن پور با بیان اینکه اجرای واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها دارد افزود: تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیر دام است که باید از شیوع و بروز آن در بین دامها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.

وی گفت: کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارات اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

حسن پور با اشاره به طرحهای مایه کوبی در دست اقدام این شبکه نیز یادآور شد: هم اکنون طرحهای مایه کوبی آبله گوسفندی و بزی، شاربن گاوی، گوسفندی و بزی و هاری سگ در حال اجرا هستند.

رییس شبکه دامپزشکی مهاباد از دامداران خواست تا در صورت بروز این بیماری ضمن جداسازی دام های مبتلا از سالم سریعاˈ موضوع را به شبکه دامپزشکی اطلاع داده و با رعایت اصول بهداشتی و نظارت شبکه دامپزشکی نسبت به ضدعفونی مناسب محل نگهداری دامها نیز اقدام کنند.

وی همچنین از دامداران خواست از هرگونه جابه جایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه ای خودداری کرده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و بیماری دامی با شماره تلفن های 2442228 و 2442229 تماس بگیرند.

7512/584/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
mail32 newsroom@irna.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا