Mihanpostاینترنتپیشنهاد سردبیركودكانگردشگری

آیا گردشگری مجازی به رشد فکری کودکان کمک می کند؟

گردشگری مجازی با توجه به اینکه در دوران کرونا هستیم باعث می شود رشد فکری کودکان افزایش یابد بنابراین به آنها در رشد خلافیت هایشان کمک کنید. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.گردشگری مجازی کودکان یکی از راه هایی است که در این روزهای کرونایی می توانی برای رشد فکری فرزندان مان به کار بگیریم. شاید انسان زمانی حتی فکرش را هم نمی کرد که یک بیماری زندگی اش را بدین شکل درگیر کند و حتی فرصت یک بیرون رفتن ساده و بدون دغدغه را به او ندهد. در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بیماری در کل دنیا شایع شد و تمام اتفاقاتی و اموری که در این دنیا وجود را داشت تحت تاثیر خود قرار داد. برخی از این امور با تاثیرات مثبت کرونا و برخی نیز با اثرات منفی آن رو به رو شدند و متاسفانه بحث گردشگری یکی از اموری بود که با تبعات منفی این بیماری درگیر شد.

نکته ای که در این میان بسیار جالب توجه می نمود خلاقیت هایی بود که در حوزه های مختلف توانستیم شاهد باشیم. یکی از خلاقیت هایی که قصد داریم در مورد صنعت گردشگری به آن اشاره کنیم گردشگری مجازی کودکان در دوران شیوع بیماری کرونا بود.

این راهکار که قسمت عمده آن بر عهده خانواده ها بود، تحمل قرنطینه هایی که گاهی تا چند هفته نیز ادامه پیدا می کرد را برای کودکان راحت تر کرد. این ترفند و راهکار خلاقانه تاثیرات زیادی نیز از خود نشان داد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

گردشگری مجازی کودکان

از آنجایی که اعضای خانواده در طی دوران کرونا وقت بیشتری برای کنار هم بودن دارند همین عامل می تواند زمینه ساز لذت بردن از تمام لحظاتی شود که خانواده و خصوصا کودکان کار خاصی برای انجام دادن نداشته و مرتبا اظهار می کنند که حوصله شان رفته است.

گردشگری مجازی کودکان راهکاری است تا بتوان به کودکان نکات زیادی را آموزش داد و به آنها آموخت که می توانند با انجام کارهای متفاوت، از تمام ساعات و دقایقی که در اختیار دارند به بهترین شکل استفاده کنند. برخی کارهایی که در طی سفر مجازی می توان انجام داد را در ادامه یادآوری خواهیم کرد.

گردشگری مجازی در موزه ها

بیماری کرونا و شرایطی که در کل دنیا به وجود آورد باعث شد که میزان تفریح و بازدید مردم از مناطق گردشگری و خصوصا موزه ها به میزان زیادی کاهش پیدا کند. این موضوع فرصت خوبی را به وجود آورد تا بتوان مردم دنیا را به صورت مجازی با آنچه که در موزه ها می گذرد آشنا کرد.

برخی از موزه های سطح دنیا برای آنکه از این موقعیت نیز استفاده کرده و بتوانند زمینه افزایش بازدید در زمان بعد از بیماری کرونا را به وجود آورند، اقدام به ابداع روش هایی کرده اند تا افراد بتوانند بدون حضور در موزه ها و تنها با گردشگری مجازی از تمام مناطق موزه دیدن کنند. برخی از موزه های معروف و مشهور فرصت گشتن مجازی را برای علاقه مندان فراهم کرده اند.

کتاب صوتی و آشنا شدن با فرهنگ های دیگر

یکی دیگر از کارهایی که در دوران کرونا فرصت خوبی برای انجام آن فراهم آمده است گوش دادن به کتاب های صوتی است که در زمینه های مختلف آماده شده اند. برای آنکه کودکتان با فرهنگ دیگر اقوام آشنا شده و قصه های جدیدی یاد بگیرد می توانید کتاب هایی که در این رابطه هستند را انتخاب کرده و این علاقه را در او ایجاد کنید تا چیزهای جدید فرا بگیرد. بدین شکل او هم می تواند با اقوامی که در کشورش زندگی می کنند به خوبی آشنا شود و نقاط مختلف جهان را تنها از راه گوش دادن به کتاب های صوتی کشف کند.

گردشگری مجازی کودکان | ساخت کاردستی

کودکان ذهن بسیار خلاقی دارند و چه چیز می تواند از این بهتر باشد که از خلاقیت آنها در سمت و سویی درست و صحیح استفاده کرد. یکی از جاهایی که به خوبی می تواند به خلاقیت کودکان پر و بال داده و باعث رشد آن شد ساخت کار دستی است.

سعی کنید در دوران کرونا به همراه فرزندتان با وسایل ساده ای که در منزل دارید اقدام به ساخت کاردستی کنید. حتی می توانید با تورهای مجازی به دیدار معماری های عجیب دنیا بروید و ایده ساخت موارد جدید را در ذهنش ایجاد کنید.

آشنایی با طبیعت

لمس گیاهان و درختان، برای کودکان تجربه بسیار خوشایندی است تا همه حواس آنها بدین وسیله تقویت شود. در اوقاتی که کار خاصی برای انجام دادن ندارید کودک خود را به حیاط منزل برده و او را با گیاهانی که در باغچه رشد کرده اند آشنا کنید و به او اجازه دهید برگ درختان و گیاهان را براحتی لمس کند. حتی می توانید برای او گلدان هایی خریداری کنید تا در آن ها گل و یا سبزی بکارد.

گردشگری مجازی کودکان | یاد گرفتن یک زبان جدید

یکی دیگر از اموری که فرصت انجام آن در دوران کرونا به خوبی فراهم شده، یادگیری یک زبان جدید است. مسلما مانند یک معلم حرفه ای زبان خارجی نمی توانید به کودک خود آموزش دهید، اما سعی کنید جملات خیلی ساده و کاربردی در سفر را به او آموزش دهید تا بدین صورت او یک سرگرمی جدید پیدا کنید و تا حدی با زبان های خارجی آشنا شود.

پخت غذاهای سنتی

در کشور ما اقوام مختلف با سنت ها و غذاهای مختلف در حال زندگی هستند و شما به هر شهر و دیاری که سر بزنید می توانید یک غذای مخصوص آن منطقه را میل کنید. هنگام پاندمی کرونا سعی کنید از فرصتی که به اجبار نصیبتان شده است استفاده کرده و دستور پخت غذاهای مختلف را بیابید و به همراه کودکان خود در منزل آن را طبخ کنید.

در حین پخت یک غذا از حضور بچه ها نیز  استفاده کنید تا آنها نیز با نحوه درست کردن این غذا آشنا شده و با دادن یک مسئولیت کوچک اعتماد به نفس را در آنها پرورش دهید.

بازی همراه با آموزش سفرهای مسئولانه

روانشناسان و افرادی که در حوزه کودک به صورت تخصصی اظهار نظر می کنند اعتقاد دارند بهترین روشی که می توان به یک کودک آموزش داد و این آموزش را در وجودش نهادینه کرد، بازی کردن است.

از آنجایی که سفر کردن نیز به آموزش خاص خود نیاز دارد بهتر است با کودکتان وارد بازی شده و تمام مواردی که فکر می کنید در حین یک سفر از اهمیت زیادی برخوردار است را به او آموزش دهید. به عنوان مثال مقصدی را برای سفر خود انتخاب کرده و تمام مسائل مهم در سفر از جمله مسیر، مقصد، مراقبت از محیطی که به آن سفر کرده اید، خرید محصولاتی که به صورت دستی توسط هنرمندان آن منطقه تولید شده اند و غیره را به او یاد بدهید.

مثلا یکی از کارهایی که در بازی هایتان می توانید به کودکان آموزش دهید نریختن زباله در طبیعت است. به کودکان خود بگویید تا جایی که برایشان امکان دارد تمام آثارشان از حضور در محیط زیست را جمع آوری زباله هایی که تولید کرده اند به حداقل برسانند. به آن ها گوشزد کنید که ما امانت دار کره زمین هستیم و باید این امانت را سالم به دست آیندگان خود بسپاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا