اقتصادیMihanpostپیشنهاد سردبیر

ایلان ماسک چگونه پولدارترین مرد دنیا شد ؟

آیا می دانید چگونه دارایی خالص ایلان ماسک در طول زمان افزایش یافته و به جهش ۶ برابری فقط در طی دو سال رسیده است؟ ثروت ایلان ماسک الان چقدر است؟ ایلان ماسک روز دوشنبه ۴۴ میلیارد دلار در توییتر سرمایه گذاری کرد؛ مردی که ثروتمندتر از بسیاری کشورهاست.

صعود این مرد ۵۰ ساله با ثروت خالص ۲۷۰ میلیارد دلار ( ۲۱۲ میلیارد پوند ) به عنوان ثروتمندترین مرد جهان واقعا نجومی بوده است. با توجه به اینکه ماسک مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس، سازنده موشک مستقر در کالیفرنیا است، که او در سال ۲۰۰۲ تأسیس کرد، این عنوان برازنده او است.

سهام ایلان ماسک در این شرکت – که ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد و در حال افزایش است – تنها بخش کوچکی از پازل ثروت او است و البته بخش اعظم ثروت ایلان ماسک متعلق به ۱۷ درصد سهام ماسک در تسلا است که او را بزرگترین سهامدار انفرادی آن مبدل می کند.

ماسک مدیرعامل این شرکت خودروساز برقی بوده و جهش های اخیر در قیمت سهام آن همزمان با صعود او در رتبه بندی میلیاردرها بوده است.

تسلا در حال حاضر یکی از ده شرکت با ارزش جهان نام گرفته و ثروت آن کمی بیش از ۱ تریلیون دلار است که در این میان ماسک ریاست استارت‌ آپ فناوری مغز Neuralink و The Boring Company را نیز بر عهده دارد که هدف آن حفر شبکه‌های تونل ضدترافیک در زیر شهرها است.

چگونه ثروت ماسک در طول زمان تغییر کرده است ؟

ماسک در آفریقای جنوبی بزرگ شد و سپس در سن ۱۷ سالگی به کانادا مهاجرت کرد تا از رفتن به خدمت اجباری اجتناب کند البته او به عنوان دانشجوی انتقالی در دانشگاه پنسیلوانیا وارد ایالات متحده شد و در آنجا فیزیک و اقتصاد خواند.

او یکی از بنیانگذاران پلتفرم پرداخت آنلاین X.com بود که بعداً به پی پال تبدیل شد و در سیلیکون ولی شهرت یافت که در این میان زمانی که eBay در سال ۲۰۰۲، PayPal را به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار خریداری کرد، ماسک از این معامله ۱۸۰ میلیون دلار به دست آورد.

او از درآمدهای بادآورده برای راه اندازی تسلا و اسپیس ایکس استفاده کرد و از آنجا به بعد فقط صعود کرد.

شروع میلیاردر شدن ایلان ماسک 

ماسک اولین بار در سال ۲۰۱۲ در فهرست میلیاردرهای فوربس قرار گرفت؛ یعنی زمانی که دارایی خالص او ۲ میلیارد دلار بود.

تا سال ۲۰۲۰، او با ثروتی که نزدیک به ۲۵ میلیارد دلار ارزش داشت، به رتبه ۳۵ در رده بندی رسید.

از اینجا به بعد، همه چیز به شکل مسخره و دیوانه واری تغییر کرد زیرا قیمت سهام تسلا در طول همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش یافت.

در ژانویه ۲۰۲۱، ماسک از جف بزوس بنیانگذار آمازون پیشی گرفت و ثروتمندترین فرد جهان شد که در آن زمان، ثروت او کمی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش داشت و سومین فرد جهان بود که به این رقم رسیده است.

به سرعت به زمان حال و به آوریل ۲۰۲۲ می رسیم. حالا دارایی خالص ماسک به رقم خیره کننده ۲۷۰ میلیارد دلار رسیده است.

این رقم معادل تولید ناخالص داخلی سالانه یک کشور کوچک تا متوسط است، یعنی ماسک از کشورهایی از جمله پاکستان ثروتمندتر است.

اکنون مشخص شده است که تصاحب ۴۴ میلیارد دلاری ماسک در توییتر چه تاثیری بر جایگاه او در رتبه بندی میلیاردرها خواهد داشت.

بر اساس گزارش ها، پیشنهاد میلیاردر شامل ۲۱ میلیارد دلار از پول خودش است. بخش اعظم مابقی از طریق وام های مرتبط با سهام تسلای او پوشش داده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا