Mihanpostپیشنهاد سردبیرنظامی

چرا آینده جنگ‌های هوایی تقابل جت جنگنده و پهپاد خواهد بود ؟

پیش‌بینی کرده که در آن سیستم‌های مستقل و خودران کوچک، ارزان، یکبار مصرف و مجهز به هوش مصنوعی حضور چشمگیری دارند.

جنگ‌های هوایی همواره از نقاط قوت هر ارتشی محسوب می شود که در این میان نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا قصد دارد سال آینده میلادی خلبان جت جنگنده را مقابل پهپاد کنترل شده توسط هوش مصنوعی قرار دهد.

این در حالی است که به گفته ژنرال نیروی هوایی و مدیر مرکز مشترک هوش مصنوعی آمریکا، «جک شنهن» این مبارزه هوایی در ژوئیه ۲۰۲۱ صورت می‌گیرد. شنهن در مصاحبه‌ای اعلام کرده که هم اکنون سیستم‌های مستقل و خودران زیادی در وزارت دفاع آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما سیستم‌های مستقل مبتنی بر هوش مصنوعی کمی در این حوزه وجود دارند.

شنهن آینده‌ای را پیش‌بینی کرده که در آن سیستم‌های مستقل و خودران کوچک، ارزان، یکبار مصرف و مجهز به هوش مصنوعی حضور چشمگیری دارند. این ژنرال در ادامه خبر از این موضوع داده که در حال همکاری با آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی جهت توسعه یک پهپاد برای مبارزه با جنگنده دارای خلبان است.

جنگ‌های هواییمدیر بخش خودران این آزمایشگاه، «استیون راجرز» امیدوار است که این سیستم ژوئیه سال آینده مورد آزمایش قرار بگیرد و بتواند با یک خلبان جنگنده مبارزه کند. راجرز و تیم آن انتظار ندارند که سال آینده پهپاد آن‌ها بتواند انسان را شکست دهد، با این حال به اعتقاد شنهن چنین اقدامی باعث خلق سیستم‌های متفاوتی می‌شود.

راجرز برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که بخش خودران آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال توسعه یک پهپاد جنگنده مجهز به هوش مصنوعی است. هنوز اطلاعاتی زیادی پیرامون این پهپاد منتشر نشده و نمی‌دانیم این دستگاه از چه طراحی بهره می‌برد و یا اینکه مبارزه سال آینده به چه صورت انجام می‌شود. یکی از برتری‌های هوش مصنوعی نسبت به انسان، سرعت بالای تصمیم‌گیری است.

در فوریه سال جاری میلادی، ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد که رقیب نسل پنجم جت جنگنده «F-35 Lightning II Joint Strike Fighter» باید یک پهپاد جنگی باشد که از راه دور توسط انسان کنترل می‌شود اما خود قادر به مانور دادن است. به گفته ماسک، F-35 در این مبارزه شکست می‌خورد.

منبع
airforcemag

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا