Mihanpostاجتماعی

آشنایی با 15 فرد مشهوری که در سن 40 سالگی به بعد به موفقیت دست یافتند؟

گروهی از مردم شاگردان دائمی هستند. این افراد فکر می‌کنند که هرچه چیزهای بیشتری تجربه کنند، مسائل بیشتری یاد خواهند گرفت. فراگیران همیشگی هدف مشخصی ندارند. برای آنها سفر و کسب تجربه از آن بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد.

همیشه سرگذشت افرادی را می‌شنویم که در سنین کم به موفقیت و شهرت رسیده‌اند، اما معمولا کسی درباره آنهایی که استعدادهایشان دیر شکوفا شده است صحبت نمی‌کند. در این مقاله، درباره موفقیت در سن زیاد توضیح می‌دهیم و 15 شخصیت مشهور را معرفی می‌کنیم که پس از 40 سالگی به موفقیت رسیده‌اند.

چرا استعداد و موفقیت بعضی‌ از افراد دیر شکوفا می‌شود؟

در سال های گذشته ی گروهی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد پژوهشی انجام دادند تا عوامل مهم موفقیت افراد را بررسی کنند. نتایج پژوهش حاکی از این بود که موفقیت در درجه اول ترکیبی از 3 عامل مهم است:

  • داشتن طرز فکر درست؛
  • در زمان مناسب بودن؛
  • اشتیاق داشتن برای رسیدن به یک هدف.

در کنار این 3 عامل اصلی، عوامل دیگری نیز در میزان موفقیت افراد نقش دارند که در ادامه تعدادی از آنها را مطرح کرده‌ایم.

– عشق به زندگی

برخی از افراد طوری رفتار می‌کنند که گویی دوباره متولد شده‌اند. شور زندگی در این افراد به اندازه‌ای زیاد است که حتی اگر به یکی از اهداف مهم خود برسند، باز هم به دنبال ماجراجویی‌های جدید می‌روند. هر قله فتح‌شده برای چنین افرادی حکم تولدی دوباره را دارد.

– فقر

فقیربودن فرد ممکن است مانع از آن شود که او ابزارهای لازم برای عملی‌کردن رؤیاهای خود را داشته باشد. برای موفقیت باید امکانات مالی عالی داشته باشید و بتوانید در مدارج بالاتر تحصیل کنید. علاوه‌بر این، باید درباره بورس‌های تحصیلی یا کمک‌های مالی مانند آن اطلاعات کافی داشته باشید.

– فراگیری همیشگی

گروهی از مردم شاگردان دائمی هستند. این افراد فکر می‌کنند که هرچه چیزهای بیشتری تجربه کنند، مسائل بیشتری یاد خواهند گرفت. فراگیران همیشگی هدف مشخصی ندارند. برای آنها سفر و کسب تجربه از آن بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد.

– مشکلات سلامت روان

مشکلات روانی مانند اختلال استرس پس از سانحه ممکن است باعث شوند کودک هیچ‌‌وقت احساس خوشبختی نکند. چنین افرادی بدون اشتیاق به زندگی و هیجان لازم برای رسیدن به رؤیاهای خود بزرگ می‌شوند.

چه هنگام برای تغییر روند زندگی خیلی دیر است؟

پاسخ به این سؤال هرگزی قاطعانه است. در مقایسه با گذشته، امروزه به منابع بیشتری دسترسی داریم. پایگاه‌های داده اینترنتی، کلاس‌های آنلاین، ارتباطات حرفه‌ای و شخصی ساده‌تر و امتیازاتی از این قبیل به این معناست که شما دنیا را در دستان خود دارید.

تا زمانی که از رؤیاهای خود دست نکشیده‌اید، می‌توانید موفق شوید. داشتن حامیان مختلف در زندگی اهمیت دارد، اما بسیاری از کسانی که در سن زیاد به موفقیت رسیده‌اند، این کار را با اراده راسخ خود انجام داده‌اند. گاهی اطرافیان این افراد موفق آنها را دیوانه خطاب می‌کردند، اما آنها هیچ‌‌ وقت تسلیم نشدند. بنابراین هنوز هم برای یادگیری، رؤیاپردازی و رسیدن به اهداف خود فرصت دارید. در این راه، انگیزه شما حرف اول را می‌زند.

و اما معرفی 15 فرد مشهوری که در سن 50 سالگی به بعد به موفقیت دست یافتند؟

1- نلسون ماندلا Nelson Mandela موفقیت در 40 سالگی

Nelson Mandela
نلسون ماندلا Nelson Mandela

او در 40 سالگی به فعال اجتماعی مطرحی تبدیل شد. ماندلا بارها به زندان افتاد و 27 سال از عمر خود را در زندان‌های مختلف سپری کرد. او حضور در زندان را به فرصتی برای مطالعه رشته حقوق تبدیل کرد. ماندلا پس از آزادی راه خود را ادامه داد و در 76 سالگی رئیس‌جمهور شد.

2- لورا اینگلز وایلدر  Laura Ingalls Wilder موفقیت در 40 سالگی

لورا اینگلز وایلدر  Laura Ingalls Wilder
لورا اینگلز وایلدر  Laura Ingalls Wilder

او در 16 سالگی ترک تحصیل کرد و در مغازه خیاطی کوچکی مشغول به کار شد. لورا در 40 سالگی نوشتن را شروع کرد، اما در دهه هفتم زندگی اثر مشهور خود «خانه کوچک» را نوشت. این کتاب لورا اینگلز وایلدر طرف‌داران بسیاری پیدا کرد.

لورا در دهه‌های بعدی زندگی خود، به نگارش مجموعه «خانه کوچک» ادامه داد.

3-کلنل هارلند ساندرز Colonel Harland Sanders موفقیت در 40 سالگی

کلنل هارلند ساندرز Colonel Harland Sanders
کلنل هارلند ساندرز Colonel Harland Sanders

او در کلاس هفتم ترک تحصیل کرد و سراغ چندین شغل مختلف رفت. کلنل ساندرز در این شغل‌ها هم دوام نیاورد؛ یا با عصبانیت استعفا می‌داد یا او را اخراج می‌کردند. ساندرز در 40 سالگی پمپ‌بنزینی کوچک راه انداخت. یک رستوران کوچک هم در آپارتمان کنار این پمپ‌بنزین افتتاح کرد. خیلی زود آوازه رستوران ساندرز همه‌جا پیچید و کسب‌وکارش رونق گرفت.

وی سرانجام در سال 1952 ، یعنی در 62 سالگی، اولین شعبه رستوران مرغ سوخاری کنتاکی را افتتاح کرد تا تاریخ‌ساز شود.

4- فوجا سینگ Fauja Singh موفقیت از 80 سالگی به بعد

فوجا سینگ Fauja Singh
فوجا سینگ Fauja Singh

اختلال مادرزادی او سبب شد که تا 5 سالگی نتواند راه برود. زمانی که همسر و 2 فرزند فوجا سینگ فوت کردند، او به دنبال راهی برای پرکردن خلأ زندگی‌اش رفت. او که در اواخر دهه 80 عمر خود بود، برای این کار دویدن را انتخاب کرد.

فوجا سینگ اولین مسابقه ماراتن عمر خود را در 89 سالگی انجام داد و به اولین مرد 100 ساله‌ای تبدیل شد که در سال 2011 در مسابقه دوی ماراتن شرکت کرد. او در 101 سالگی 2 بار مسئولیت مشعل المپیک را بر عهده گرفت و در مسابقات دو در رده سنی خود چندین رکورد شکست.

5- جولیا چایلد Julia Child موفقیت در 50 سالگی

فوجا سینگ Fauja Singh
فوجا سینگ Fauja Singh

جولیا چایلد زمان فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه نمی‌توانست آشپزی کند. او مدتی در شرکت‌های تبلیغاتی کار کرد و پس از آن در اداره اطلاعات دولتی مشغول به کار شد. جولیا در طول دوران فعالیتش در این اداره عاشق غذاهای فرانسوی شد و از هر فرصتی برای یادگیری دستورپخت آنها استفاده می‌کرد.

جولیا اولین کتاب آشپزی خود را در  50 سالگی نوشت و به‌عنوان یکی از سرآشپزهای فرانسوی برتر جهان شهرت یافت. سرانجام او به‌عنوان اولین زن به تالار مشاهیر آشپزی راه یافت.

6- دانکن هاینز  Duncan Hines موفقیت در 55 سالگی

دانکن هاینز  Duncan Hines
دانکن هاینز  Duncan Hines

او در دانشگاه ایالتی بولینگ گرین آمریکا تحصیل کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، به‌عنوان فروشنده دوره‌گرد یک شرکت چاپ مشغول به کار شد. دانکن زمان بسیاری را صرف غذاخوردن بیرون از خانه می‌کرد. همین سبک غذاخوردن هم به موضوعی برای نگارش کتابش تبدیل شد.

او در 55 سالگی کتاب «ماجراهای خوب غذاخوردن» را نوشت. این کتاب چنان توجه مخاطبان را جلب کرد که دانکن را به منتقد غذا تبدیل کرد. در دهه هشتم زندگی دانکن، تولیدکنندگان محصولات غذایی از نام او برای نشان‌دادن کیفیت محصولات خود استفاده می‌کردند.

7- ری کراک Ray Kroc

دانکن هاینز  Duncan Hines
دانکن هاینز  Duncan Hines

زمانی که جنگ جهانی دوم آغاز شد، ری کراک فقط 16 سال داشت. او درباره سن خود به سازمان صلیب سرخ دروغ گفت تا بتواند در طول جنگ به‌عنوان راننده آمبولانس در این سازمان کار کند. ری پس از پایان دوران سربازی، چند دهه به‌عنوان فروشنده دوره‌گرد کار کرد و لیوان‌های کاغذی و دستگاه‌های میلک‌شیکر فروخت.

او سرانجام در سال 1954 و در دهه ششم زندگی خود با همکاری برادران مک‌دونالد اولین رستوران فست‌فود مک‌دونالد را افتتاح کرد.

8- مادربزرگ موسی Grandma Moses موفقیت در سن 60 سالگی

دانکن هاینز  Duncan Hines
دانکن هاینز  Duncan Hines

آنا مری رابرتسون موزس مشهور به مادربزرگ موسی تنها مدت کوتاهی در مدرسه‌ای کوچک تحصیل کرد. او در 60 سالگی نقاشی‌کشیدن را شروع کرد. آنا مری درنهایت تابلوهای نقاشی خود را در موزه هنر مدرن به نمایش گذاشت.

او پیش از مرگش در 101 سالگی نزدیک به 1500 اثر هنری خلق کرد.

9- لئو گودوین Leo Goodwin Sr موفقیت از 52 سالگی به بعد

دانکن هاینز  Duncan Hines
دانکن هاینز  Duncan Hines

لئو گودوین حسابداری می‌کرد و در حوزه بیمه هم مشغول بود. او در دهه ششم زندگی خود، به فکر راهی برای فروش مستقیم خدمات بیمه به مشتری و کاهش هزینه‌های آن افتاد.

در سال 1936 ، لئو شرکت بیمه کارکنان دولت را تأسیس کرد. از آن به‌ بعد، شرکت بیمه کایگو به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه ایالات متحده آمریکا تبدیل شد.

10- پیتر مارک راجت Peter Mark Roget موفقیت از 80 سالگی

دانکن هاینز  Duncan Hines
دانکن هاینز  Duncan Hines

راجت از دوران کودکی سابقه ابتلا به افسردگی داشت. درنهایت، ساعت‌ها طبقه‌بندی کلمات، تهیه فهرست از آنها و یافتن شباهت‌ها و تفاوت‌های این فهرست‌ها به او کمک کرد تا با افسردگی خود مقابله کند.

راجت در اوایل دهه هشتم زندگی خود فهرست‌ های کلمات خود را در کتابی منتشر کرد که به «فرهنگ اصطلاحات روژه» شهرت یافت. تا به‌ حال میلیون‌ها نسخه از این کتاب فروخته شده و چاپ اول آن نایاب است.

11- استن لی Stan Lee خالق مرد عنکبوتی موفقیت در 40 سالگی

استن لی Stan Lee
استن لی Stan Lee

استن لی زمانی که تنها 16 سال داشت، با مدرک کارشناسی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. او هنگام تحصیل به چندین شغل پاره‌وقت مشغول بود. در همان زمان نیز کار کمیک را شروع کرد، اما در  40 سالگی  به مدارج بالای این حرفه رسید.

در این سن، ایده کمیک « 4 شگفت‌انگیز» به ذهن استن لی رسید تا به اثری موفق تبدیل شود. پس از آن نیز کمیک‌های موفق دیگری مانند «مرد عنکبوتی»، «پلنگ سیاه» و «مردان ایکس» را خلق کرد و تا 95 سالگی همچنان مشغول به کار بود.

12- سام والتون Sam Walton موفقیت در 44 سالگی

سام والتون Sam Walton
سام والتون Sam Walton

او در رشته اقتصاد دانشگاه میسوری تحصیل کرد و پس از فارغ‌التحصیلی عضو ارتش شد تا در آنجا به درجه سروانی برسد. سام بعد از خدمت در ارتش، تلاش کرد تا مشاغل خرده‌‌فروشی متعددی راه بیندازد، اما هر بار شکست می‌خورد.

شکست‌های مکرر سام والتون را متوقف نکردند. او هرآنچه را آموخته بود به کار گرفت تا درنهایت در 44 سالگی اولین شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال مارت را تأسیس کند.

13- چارلز داروین Charles Darwin موفقیت در 51 سالگی

چارلز داروین Charles Darwin
چارلز داروین Charles Darwin

او مدرک کارشناسی ارشد خود را از کالج مسیح دانشگاه کمبریج گرفت. سپس وارد دانشکده پزشکی شد، اما تحصیل در این دانشکده را نیمه‌کاره رها کرد. در عوض، تصمیم گرفت در 21 سالگی جزو خدمه کشتی سلطنتی اچ‌ام‌اس بیگل شود.

هنگام بازگشت به خانه، درگیر بیماری شد و تا چند دهه با بیماری مقابله کرد. پس از بهبودی، ماجرای سفر خود را به رشته تحریر درآورد. سرانجام، داروین در 50 سالگی کتاب «خاستگاه گونه‌ها» یا همان «نظریه تکامل» را منتشر کرد.

14- مموفوکو آندو Momofuku Ando موفقیت در 61 سالگی

مموفوکو آندو Momofuku Ando
مموفوکو آندو Momofuku Ando

او تحصیل در دانشگاه ریتسومیکان  Ritsumeikan  ژاپن را نیمه‌کاره رها کرد تا شرکت نساجی خود را تأسیس کند. زمانی هم به جرم فرار مالیاتی دستگیر شد، اما تقاضای ورشکستگی داد. درنهایت تقریبا همه‌چیز خود را از دست داد اما ناامید نشد.

او مقداری پول جمع‌ کرد و شرکت کوچکی به‌نام نیسان را خرید. این شرکت در آن زمان در زمینه تولید نمک فعال بود. مموفوکو آندو در ۵۰سالگی ایده خود درباره رشته فرنگی را در این شرکت تکمیل کرد تا چیکن رامن تولید کند. سرانجام او در 61 سالگی نودل فوری را وارد بازار کرد.

15- هنری فورد Henry Ford موفقیت در 40 سالگی

هنری فورد Henry Ford
هنری فورد Henry Ford

هنری کار مهندسی را زیر نظر توماس ادیسون مشهور شروع کرد. سرانجام در 40 سالگی با یادگیری روش طراحی و تولید خودرو شرکت فورد موتور را تأسیس کرد. این شرکت نوآوری‌های بسیاری در زمینه طراحی خودرو داشت، به‌ طوری که 5 سال پس از تأسیس اولین مدل تی فورد عرضه عمومی شد.

رسیدن به موفقیت محدودیت سنی خاصی ندارد. آنچه در این راه اهمیت دارد، اشتیاق به زندگی، عزم راسخ داشتن و کنارگذاشتن افکار منفی و کلیشه‌های رایج جامعه است. افراد مشهوری که در این مقاله معرفی کردیم، با سختی‌های فراوانی مقابله کرده‌اند. این افراد موفق صرف‌نظر از مدرک دانشگاهی خود در سن زیاد جهان را تغییر داده‌اند. بنابراین برای موفق‌شدن هیچ‌وقت دیر نیست. شما چه فکر می‌کنید؟

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا