Mihanpostپیشنهاد سردبیرنظامیهوش مصنوعی

کنترل هواپیمای نظامی با هوش مصنوعی ، جنگ تمام الکترونیک در راه است؟

«استفاده ایمن از هوش مصنوعی در سیستم‌های نظامی عصر تازه ای را در رقابت الگوریتمی و همکاری انسان و ماشین رقم می‌زند.»

کنترل هواپیمای نظامی با هوش مصنوعی شاید خبر از جنگ های تمام الکترونیک دارد که فقط مردم در آنها کشته خواهند شد! در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

برای نخستین بار در تاریخ نیرویی هوایی هوش مصنوعی طی پروازی آزمایش به عنوان کمک خلبان بخشی از هدایت هواپیمای جاسوسی U-2 را بر عهده گرفت.از نظر بسیاری از کارشناسان نظامی هوش مصنوعی در ابزارهای دفاعی آینده نقش بسیار پررنگی خواهد داشت و از اینرو توسعه الگوریتم‌ها، آموزش و استفاده از آن در دستور کار پنتاگون قرار گرفته است. نیروی هوایی آمریکا در همین راستا برای نخستین بار هدایت پرنده جاسوسی U-2 توسط هوش مصنوعی را آزمایش کرد که با موفقیت همراه بود.این الگوریتم هوش مصنوعی که «ARTUµ» نام دارد، توسط محققان آزمایشگاه فدرال «U-2» نیروی هوایی توسعه پیدا کرده و طی پرواز مذکور وظایفی نظیر ناوبری تاکتیکی و بکارگیری حسگرها برای شکار لانچرهای دشمن را اجرا کرد که معمولا توسط خلبان صورت می‌گیرد.

کنترل هواپیمای نظامی با هوش مصنوعی
کنترل هواپیمای نظامی با هوش مصنوعی

مسئولان نیروی هوایی از نتیجه این آزمایش رضایت داشته و آنرا دستاوری چشمگیر عنوان کرده‌اند. دکتر «ویل راپر»، از مقامات بخش فناوری و لجستیک نیروی هوایی در اینباره گفته است:

«استفاده ایمن از هوش مصنوعی در سیستم‌های نظامی عصر تازه ای را در رقابت الگوریتمی و همکاری انسان و ماشین رقم می‌زند.»

پیش از این ژنرال «مارک میلی» هم تاکید کرده بود که هوش مصنوعی و رباتیک طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده نقش مهمی را در منازعات نظامی بر عهده خواهند داشت. از نظر وی هوش مصنوعی با سرعت هرچه تمام تر نه فقط در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی بلکه در حوزه نظامی نیز راه خود را باز خواهد کرد.

نیروی هوای آمریکا مدتی قبل هم نبرد بین یک جنگنده با خلبان انسانی را با جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی شبیه‌سازی کرده بود که طی آن خلبان مقهور مهارت مقابل شد. استفاده از این ویژگی‌ها محدود به آمریکا نیست و کشورهای دیگر از جمله چین و بریتانیا نیز استفاده از پتانسیل هوش مصنوعی و رباتیک را کلید زده‌اند.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا