گوناگون

دیدارهای دو جانبه عراقچی با نمایندگان چین و روسیه

دیدارهای دو جانبه معاون وزیر خارجه کشورمان با نمایندگان چین و روسیه انجام شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، سید عباس عراقچی عصر جمعه ساعت 2 و 30 به وقت محلی با نماینده روسیه دیدار و پس از آن با نماینده چین در گروه 1+5 دیدار کرد.

سومین روز مذاکرات با برگزار نشست‌های دوجانبه میان هیات ایران و هیات‌های 1+5 آغاز شد.

پس از دیدار پنج‌شنبه شب ظریف و اشتون که به مدت یک ساعت به طول انجامید پیام‌هایی حاکی از این‌که مذاکرات “سخت” و “کند” پیش می‌رود از سوی هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا شنیده شده است.

این دور از مذاکرات ایران و 1+5 با هدف شروع فرایند نگارش توافق جامع برگزار شد. ایران و 1+5 تا قبل از مذاکرات “وین 4″، سه دور مذاکرات و دو دور مذاکرات کارشناسی برگزار کردند که قرار بود حاصل آن رسیدن به درک مشترک دو طرف از توافق جامع باشد.

وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس خبری مذاکرات قبلی اعلام کرده بود که در بحث‌های شفاهی به 50 تا 60 درصد دیدگاه مشترک دست یافته‌ایم.

در عین حال به نظر می‌آید با آغاز نگارش متن توافق جامع اختلاف‌نظرهایی که در کلام و حرف بوده است بیش از پیش خود را نشان داده است.

یک منبع نزدیک به مذاکرات روز پنج‌شنبه به ایسنا اعلام کرد که ایران دیدگاه‌ها و ایده‌هایش برای چگونگی تدوین و نگارش متن توافق جامع را به 1+5 ارایه کرده است.

به نظر می‌رسد موضوعاتی از جمله مدت زمان اجرای توافق جامع یکی از مهم‌ترین اختلاف‌نظرها میان دو طرف است. ایران خواستار زمانی بین 5 تا 7 سال است اما به نظر می‌آید طرف غربی زمانی بیش از 20 سال را پیشنهاد کرده‌اند.

یک مقام آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌یی کشورمان در وین اظهار کرد: غرب باید زیاده‌خواهی را کنار بگذارد و ارزیابی دقیقی از واقعیات موجود در صحنه داشته باشد.

این مقام آگاه ایرانی افزود: البته بروز اختلاف نظر در مذاکرات به‌ویژه در موضوع مهمی چون بحث هسته‌یی امری طبیعی تلقی می‌شود، اما به نظر می‌رسید با توجه به تحولات اخیر غربی‌ها به درجه‌ای از واقع‌بینی رسیده باشند که ظاهرا هنوز این موضوع تحقق نیافته است.

وی افزود: البته هنوز برای طرف‌های غربی فرصت برای ورود به عرصه واقع‌بینی وجود دارد.

این مقام آگاه هم‌چنین اعداد و ارقام مطرح شده از سوی برخی رسانه‌ها درباره موضوعات هسته‌یی کشورمان را گمانه‌زنی رسانه‌یی دانست که فاقد صحت و اعتبار است.

این مقام آگاه گفت ملت ایران نشان داده است که فشارها اثر معکوس بر آن‌ها داشته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا