Mihanpostاجتماعیپیشنهاد سردبیر

سرنوشت عجیب تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی که FBI بیش از 150 پژوهشگر را مامور شناسایی‌اش کرد + عکس

یونابامبر Unabomber لقبی بود که FBI به تئودور جان کازینسکی داده بود. این لقب به این دلیل به او داده شده بود که اهداف اولیه‌ اش برای بمب‌ گذاری اغلب دانشگاه‌هاو خطوط هوایی بودند.

سرنوست تئودور جان کازینسکی عجیب نابغه ریاضی که FBI بیش از 150 پژوهشگر را مامور شناسایی آن کرد را شاید شنیده و یا شرح حال زندگی اش را خوانده اید ، بله تئودور جان کازینسکی ریاضیدانی بود که عملیات دستگیری او  پایان یکی از طولانی‌ترین و گران‌ترین تحقیقات FBI در طول تاریخ بوده است.

تئودور جان کازینسکی از از دوران کودکی منزوی بود و احساس می‌کرد بقیه‌ی آدم‌ها او را درک نمی‌کنند. وقتی یکی از عمه‌هایش به ملاقاتش آمد، پدرش از او پرسید: «چرا با عمه‌ات صحبت نمی‌کنی؟» او در پاسخ به پدرش گفت: «اصلا چرا باید با او صحبت کنم؟ او به‌ هر حال مرا نمی‌فهمد!»

تئودور جان کازینسکی نابغه‌ ریاضی بود که دانشجوی دانشگاه هاروارد شد و پس از دریافت مدرک دکترای ریاضی محض به تدریس رساضی پرداخت و تا استاد تمام شدن در دانشگاه پیش رفت،

اما ماجرای تحقیقات پیچیده ی FBI در خصوص پیدا کردن تئودور جان کازینسکی (نابغه ریاضی) چه بود ؟

چندین سال دور از شهر و تمدن در یک کلبه‌ی جنگلی گوشه‌نشین شد و مانند انسان‌های بدوی غذای روزانه‌ اش را شکار می‌کرد، تبدیل به قاتلی بدنام و ضد اجتماع شد و در نهایت با حکم دادگاه زندانی شد و در زندان به زندگی‌ اش پایان داد.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی , برادر کوچکترش دیوید

تئودور جان کازینسکی در تاریخ 22 مه سال 1942 در شیکاگو به دنیا آمد. پدر او در تجارت خانوادگی‌اش، کارخانه‌ سوسیس کازینسکی در جنوب شهر کار می‌کرد و مادرش خانه‌دار بود. والدین کازینسکی از مهاجران لهستانی بودند که در منطقه‌ی شیکاگو ساکن شده بودند. هردوی آن‌ها دبیرستان را رها کرده بودند تا کار کنند و در دبیرستان شبانه توانستند دیپلم بگیرند. طبق شنیده‌ها، والدین کازینسکی مهربان، کوشا و متفکر بودند.

تئودور جان کازینسکی در دوران ابتدایی تحصیل، دو کلاس را به‌صورت جهشی خواند. او بعدها با گلایه از والدینش گفته بود که صرفاً رشد عقلی من برای والدینم اولویت و اهمیت داشت و آن‌ها به احساساتم توجهی نمی‌کردند.

چندین سال بعد، لورن دی یانگ از همکلاسی‌های دوران دبیرستان تد درباره‌ی خصوصیات اخلاقی او به نیویورک تایمز گفت: «تد هیچ‌وقت به عنوان یک شخص، با شخصیتِ مستقل دیده نشد و او همیشه به عنوان یک مغز متحرک در نظر گرفته می‌شد.»

حضور تئودور جان کازینسکی در یک آزمایش انسانی ترسناک

تئودور جان کازینسکی به دلیل همان جهشی خواندن کلاس‌های ابتدایی‌اش، توانست در 16 سالگی وارد دانشگاه هاروارد شود. دوران دانشجویی تد هم دوران عجیبی بود. زمانی که دانشجوی سال دوم دانشگاه هاروارد بود، او توسط هنری آ. موری، از اساتید برجسته‌ی رشته‌ روانشناسی هاروارد برای کار بر روی یک آزمایش انسانی بی‌رحمانه و عجیب استخدام شد.

در این آزمایش، 22 دانشجوی سال پایینی را به مدت سه‌ سال تحت بازجویی‌های توهین‌آمیز و تحقیرآمیز قرار می‌دادند تا واکنش آن‌ها در برابر استرس شدید مورد مطالعه قرار بگیرد. این آزمایش سخت و استرس‌زا، شبیه به فرآیندهای غربالگری مأموران مخفی بود که استاد تد در طول جنگ جهانی دوم به طراحی و توسعه‌ی آن‌ها کمک کرده بود.

این آزمایش‌ها به‌قدری خشن و بی‌رحمانه بودند که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در سال 2018 اعلام کرد که این آزمایش‌ های انسانی بخشی از پروژه‌ی MK-Ultra ( پروژه‌ای که کنترل ذهن را مورد مطالعه قرار می‌داد ) بوده‌اند و آن را «ناراحت‌کننده» و «غیرقابل دفاع از نظر اخلاقی» اعلام کرد.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
عکسی از تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در دوران دانشجویی / استادی

هوش بالای تئودور جان کازینسکی در زمان دانشجویی‌ اش هم مورد تحسین همکلاسی‌ هایش قرار گرفته بود و یکی از همکلاسی‌ هایش در این باره گفته بود « تئودور جان کازینسکی انگار می‌توانست شعر بنویسد؛ درحالی که بقیه‌ ما در حال تلاش برای یادگیری دستور زبان بودیم.»

تد پس از تحصیل در دانشگاه هاروارد، وارد دانشگاه میشیگان شد و به تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا مشغول شد و همزمان تدریس هم می‌کرد. یکی از اساتید ریاضی او درخصوص هوش بالای تد گفته بود: «کلمه‌ی باهوش برای توصیف نبوغ تد کافی نیست.»

او در سال 1967 و در زمانی که تنها 25 سال داشت به عنوان دستیار در دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا به تدریس ریاضیات محض پرداخت. آثار علمی برجسته‌ای تألیف کرد و در دانشکده‌ی ریاضی ارتقا یافت. در نهایت او دو سال بعد، درحالی که بسیار نزدیک به دریافت درجه‌ی استاد تمامی دانشگاه شده بود، ناگهان از سمتش در دانشگاه استعفا داد و تدریس را کنار گذاشت.

چرا تئودور جان کازینسکی دانشگاه را رها کرده و به جنگل پناه برد ؟

پس از استعفا از دانشگاه، کازینسکی به خانه‌ی پدری‌اش در ایلینویز بازگشت و دو سال بعد در سال 1971 به یک کلبه‌ی جنگلی در مونتانا که خودش ساخته بود نقل مکان کرد. کازینسکی در این کلبه که نه آب لوله‌کشی داشت و نه برق، زندگی ساده‌ای در پیش گرفت و تصمیم گرفت تا از شهر و زندگی مدرن فاصله بگیرد و نه تنها دانشگاه و فضای آکادمیک را رها کرد، بلکه به‌نوعی از شهرنشینی و زندگی مدرن هم استعفا داد و به جنگل پناه برد.

او زمانی که در این کلبه زندگی می‌کرد، غذای روزانه‌اش را با شکار حیوانات می‌گذراند و غذای مورد علاقه‌اش خرگوش بود. او همچنین از حضور و تردد افراد دیگر در جنگل و نزدیک کلبه‌اش خشمگین می‌شد و اقدامات خرابکانه‌ای مانند آتش زدن و تله‌گذاری انفجاری علیه آن‌ها انجام می‌داد.

کازینسکی که با زندگی در جنگل، افکار ضداجتماعی‌اش شدت گرفته بود بعدا در مصاحبه‌ای که پس از دستگیر شدن انجام داد گفته بود «تابستان سال 1983 متوجه شدم که افراد زیادی حوالی کلبه‌ی من تردد می‌کنند و در برخی از نقاط جنگل که بسیار بکر بود، جاده‌کشی شده است. نمی‌توانید تصور کنید که چقدر ناراحت شدم. از آن لحظه تصمیم گرفتم که به جای تلاش برای کسب مهارت‌های بیشتر زندگی در طبیعت، به انتقام از مدرنیته فکر کنم!»

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تصویر کلبه جنگلی که تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در آن زندگی می کرد

زندگی تقریبا بدوی در کلبه‌ای در جنگل، دوری از اجتماع و زندگی مدرن، مطالعه‌ی کتاب‌های ضداجتماعی و مقابله با حضور مردم در کنار محل زندگی کازینسکی، به‌نوعی پایه‌ریزی برای تبدیل شدن استاد و نابغه ریاضی محض یکی از معروف‌ترین‌ دانشگاه‌های جهان به فردی بود که با هدف مقابله با جامعه‌ی مدرن، اقدام به بمب‌گذاری در دانشگاه و خطوط هوایی می‌کرد!

بیشتر بخوانید:

سلاح های دست ساز عجیب و غریب تروریست ها در سوریه + عکس

چرا FBI به تئودور جان کازینسکی لقب یونابامبر داد ؟

یونابامبر Unabomber لقبی بود که FBI به تئودور جان کازینسکی داده بود. این لقب به این دلیل به او داده شده بود که اهداف اولیه‌ اش برای بمب‌ گذاری اغلب دانشگاه‌هاو خطوط هوایی بودند.

بمب‌گذاری اولیه‌ی کازینسکی بین سال‌های 1978 تا 1980 انجام شدند. این بمب‌گذاری‌ها دانشگاه نورث‌وسترن، رئیس خطوط هواپیمایی یونایتد ایرلاینز و مسافران یک پرواز از مبدأ شیکاگو به واشنگتن را هدف قرار دادند.

در اولین اقدام، کازینسکی در سال 1978 یک بسته حاوی بمب را برای استاد مهندسی مواد دانشگاه نورث وسترن ارسال کرد که البته او را نکشت و جراحات جزئی ایجاد شد. در دومین مورد، کازینسکی یک بسته حاوی بمب را در محفظه‌ی بار هواپیمایی که از شیکاگو به واشنگتن پرواز می‌کرد قرار داد اما نقص فنی بمب، مانع از انفجار شد اما جعبه‌ی حاوی بمب دود زیادی تولید کرد که باعث شد خلبان هواپیما را به صورت اضطراری بنشاند. مقامات اف‌بی‌آی اعلام کردند که این بمب قدرت کافی برای از بین بردن کل هواپیما را داشت!

بمب‌گذاری در هواپیما دیگر شوخی بردار نبود و پرونده‌ی تحقیقاتی بزرگی را برای پیدا کردن عامل این بمب‌گذاری روی میز اف‌بی‌آی باز کرد.

کازینسکی عادت داشت تا جعبه‌های حاوی بمب را برای افراد ارسال کند. او برخی از این جعبه‌ها را با پست ارسال می‌کرد و برخی دیگر را خودش شخصاً تحویل می‌داد.

بمب‌ های دست‌ساز مرگبار کازینسکی، منجر به تحولات و تغییراتی در سطح ملی آمریکا شد و نحوه‌ی ارسال بسته‌ها و همچنین فرآیند برخی از سفرهای هوایی آمریکا را تغییر داد. خطر این بمب‌گذاری‌ها حتی در جولای سال ۱۹۹۵، برخی سفرهای هوایی ساحل غربی آمریکا شامل ایالت‌های کالیفرنیا، اورگن و ایالت واشینگتن را به تعطیلی کشاند.

ساخت بمب با استفاده از چوب درختان توسط تئودور جان کازینسکی

تئودور جان کازینسکی در اکثر جعبه‌های بمبی می‌ساخت، اجزای قابل انفجار را در لوله‌ای قرار می‌داد و آن را به دقت در این جعبه‌ها جاسازی می‌کرد. او برای از بین بردن اثر انگشت‌اش آن‌ها را سمباده می‌کشید. کازینسکی اغلب اوقات سرنخ‌های اشتباه هم در جعبه‌ها جاسازی می‌کرد. یکی از امضاهای او در ساخت جعبه‌های بمب، نوشتن کلمه‌ی FC روی لوله حاوی مواد منفجره بود. بعدها مشخص شد که FC مخفف عبارت Freedom Club به معنای «کلاب آزادی» بوده است. اف‌بی‌آی به واسطه‌ی اینکه حروف مرموز FC روی بمب‌ها حک می‌شدند یا در نزدیکی‌ محل انفجار با اسپری رنگ‌آمیزی می‌شدند، توانستند حملات اولیه‌ی کازینسکی را بهم مرتبط کنند.

امضای دیگر تئودور جان کازینسکی، قرار دادن شاخه‌ یا پوست درخت در جعبه‌های بمب بود. رابرت گریسمیت، نویسنده‌ی جنایی بعدا در یکی از کتاب‌هایش اشاره کرد که «کازینسکی وسواس عجیبی در قرار دادن چوب در جعبه‌های بمب داشت و استفاده از این عناصر گرفته شده از طبیعت، امضای کازینسکی در ساخت بمب بود.»

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
نموه ای از بمب های دست ساز تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی که برای قربانیانش می فرستاد

اولین قربانی که بمب‌های یونابامبر برجای گذاشت، هیو اسکراتون نام داشت و صاحب یک فروشگاه کامپیوتر بود که از جراحات ناشی از انفجار بمب‌های دست‌ساز کازینسکی در سال 1985 جان باخت.

پس از گرفتن اولین قربانی، کازینسکی دو مرد دیگر را هم به قتل رساند؛ یک مدیر تبلیغات در نیوجرسی و یک دلال صنعت جنگلداری در کالیفرنیا.

شدت جراحت انفجار بمبی که گیلبرت ماری، دلال چوب را از پا درآورد به قدری شدید بود که خانواده‌اش هنگام وداع و خاکسپاری، فقط قسمت‌هایی از پایین زانوی او را مشاهده کردند.

با گذشت زمان، کازینسکی مجموعه‌ای از بمب‌های پیچیده‌تر را به صورت دستی و پستی تحویل قربانیانش داد. او در مجموع بین سال‌های 1978 تا 1995 ، 16 فقره بمب‌گذاری کرد، 3 نفر را کشت و 23 نفر را مجروح کرد.

بیشتر بخوانید :

تصاویری از ساخت اسلحه دست ساز در کارگاههای زیر زمینی کشور فیلیپین !

چرا تئودور جان کازینسکی مانیفست 35 هزار کلمه‌ای ترا منتشر کرد ؟

پس از کشته شدن آخرین قربانی کازینسکی، او نامه‌ای به نیویورک تایمز ارسال کرد و تقاضای کرد معامله کرد. او قول داد تا در ازای انتشار مقاله‌ی طولانی که درخصوص ایده‌هایش نوشته بود و نوعی مانیفست قلمداد می‌شد، دیگر مردم را هدف بمب‌هایش قرار ندهد.

سرانجام نیویورک تایمز و واشنگتن پست با توصیه‌ی اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا، پیشنهاد کازینسکی برای انتشار مقاله 35 هزار کلمه‌ای او و معامله را پذیرفتند. عنوان مانیفست کازینسکی، «جامعه‌ی صنعتی و آینده‌ی آن» نام داشت و به صورت آنلاین و چاپی، به انتشار رسید.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
نمونه ای از مقالات دست نویس تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی

کازینسکی در این مانیفست ادعا کرده بود که «سازماندهی کنونی جامعه و کنترل مسائل مرگ و زندگی در حال حاضر به دست به سیاستمداران، مدیران شرکت‌ها، بروکرات‌های ناشناس و تکنسین‌ها افتاده است.»

تئودور جان کازینسکی معتقد بود که این وضعیت، انسان مدرن را افسرده می‌کند. در حالی که انسان بدوی، از تعیین مسائل زندگی و مرگ به دست خودش رضایتمند می‌شود و احساس امنیت را در آنچه کازینسکی «طبیعت وحشی» می‌خواند پیدا می‌کند.

هویت تئودور جان کازینسکی چگونه لو رفت ؟

این مقاله که واکنش‌های مختلفی را در پی داشت، در نهایت منجر به لو رفتن هویت یونابامبر شد.

خانم لیندا پاتریک، همسر برادر تئودور جان کازینسکی که استادیار فلسفه در دانشگاه بود، به‌صورت اتفاقی توجهش به این مقاله‌ طولانی جلب شد. او احساس کرد که لحن این مقاله را که اف‌بی‌آی چندین سال بود که روی پیدا کردن هویت نویسنده‌ی آن تحقیق می‌کرد را می‌شناسد. او این مسئله را با شوهرش دیوید کازینسکی درمیان گذاشت و ابتدا به شوخی و سپس جدی گفت که این مانیفست، او را به یاد حرف‌هایی می‌اندازد که تد کازینسکی، برادر تنها و عجیب غریبش؛ یعنی همان یونابامبر می‌زد، می‌اندازد.

خانم پاتریک به شوهرش یادآوری کرد که لحن این مانیفست بسیار شبیه به نامه‌هایی است که تد برای شوهرش می‌نوشت و ارسال می‌کرد.

در نهایت دیوید کازینسکی، برادر یونابامبر به سراغ مأموران FBI رفت و این مسئله را با آن‌ها درمیان گذاشت. انتشار این مانیفست بود که هویت یونابامبر معروف که برای سال‌ها توانسته بود هویت‌اش را پنهان کند و ترس و اضطراب را به جان مردم انداخته بود فاش شود.

بازداشت تئودور جان کازینسکی یا همتن یونابامبر معرف FBI

مأموران اف‌بی‌آی، از سال ۱۹۷۹ با یک تیم بزرگ که شامل بیش از ۱۵۰ نفر پژوهشگر، تحلیلگر و مأمو اطلاعاتی می‌شد، ده‌ها هزار سرنخ را برای یافتن هویت یونابامبر بررسی کرده بودند. آن‌ها پس از شنیدن اظهارات دیوید، برادر یونابامبر، به سمت روستایی که کلبه‌ی جنگلی مظنون قرار داشت رفتند.

کلبه‌ی یونابامبر در منطقه‌ بسیار دورافتاده‌ای در ایالت مونتانا قرار داشت و عملیات بازداشت و نظارت چندین روز طول کشید.

کلبه‌ی چوبی یونابامبر دو پنجره داشت اما پرده‌های ضخیم مانع دیدن داخل کلبه توسط مأموران اف‌بی‌آی می‌شد. درنهایت یکی از مأموران اف‌بی‌آی فریاد زد که یک جنگل‌بان به کمک نیاز دارد. این جمله باعث شد تا مرد لاغراندامی که موهای پرپشت و نامرتبی داشت از کلبه بیرون بیاید و بلافاصله توسط مأموران شناسایی و بازداشت شود. او تد کازینسکی، همان یونابامبر معروف بود که مأموران اف‌بی‌آی 17 سال آزگار را برای به دام انداختن او تلاش کرده بودند و طولانی‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تحقیقات در طول تاریخ را برای بازداشت او به اجرا درآورده بودند.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تصویر واقعی و تصویر خیالی که FBI قبل از دستگیری تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در نشریات منتشر کرده بود

مأموران اف‌بی‌آی برای بازداشت یونابامبر در طول این 17 سال، بیش از دو هزار صفحه گزارش نوشته بودند و گروه ضربت برای بازداشت او در طول این سال‌ها بیش از 50 میلیون دلار هزینه‌ کرده بود.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
لحظه دستگیری تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در کلبه چوبی‌اش در جنگل

مأموران اف‌بی‌آی پس از بازداشت یونابامبر در سال 1996، در کلبه‌ی اوچندین قطعه مربوط به ساخت بمب‌، بیش از 40 هزار صفحه وقایع‌نگاری دست‌نویس که شامل نوشتارهایی درخصوص تجربه‌های ساخت بمب بود، یک بمب دست‌ساز آماده و همچنین تعداد زیادی کتاب پیدا کردند.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تصویر عجیب و جالب کلبه تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در جنگل

حکم ابد و یک روز دادگاه برای تئودور جان کازینسکی

تد کازینسکی در دادگاه به 13 فقره بمب‌گذاری متهم شد. وکلای کازینسکی سعی داشتند تا دادگاه را متقاعد کنند که موکل‌شان از سلامت عقلی برخوردار نیست اما او با این طرح وکلایش موافقت نکرد. دادگاه در نهایت حکم اعدام برای او صادر نکرد. او به‌جای اعدام به تحمل هشت‌بار حبس ابد بدون عفو و به عبارتی «ابد و یک روز» زندان محکوم شد.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در اتاق بازجویی

او سال‌های محکومیت‌اش را در یکی از امنیتی‌ترین زندان‌های دولت آمریکا به نام «ای‌دی‌اکس فلورانس»‌ سپری کرد.

رفتارهای عجیب کازینسکی حتی در زندان هم پایان نیافت. او دعوتنامه‌ دانشگاه هاروارد برای شرکت در جشن یادبود این دانشگاه را رد کرد و سال‌های فعالیتش در دانشگاه را «زندان» خواند و از سال‌های حبس‌اش به عنوان «پاداش» یاد کرد.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
تصویری از تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی در دادگاه

در سال 2017 شبکه‌ی «دیسکاوری» یک سریال هشت قسمتی با نام Manhunt: Unabomber  را از زندگی تد کازینسکی ساخت و به نمایش درآورد که با اقبال تماشاگران روبه‌رو شد.

پایان زندگی تئودور جان کازینسکی

سالی جانسن، روان‌شناس جنایی زندان‌های آمریکا که به دستور قاضی، کازینسکی را معاینه کرد، معتقد است که کازینسکی دچار اخلال شخصیت اسکیزوئید است. افراد مبتلا به این اختلال، معمولاً علاقه‌ای به برقراری روابط اجتماعی ندارند و به یک زندگی انفرادی، پنهان‌کاری، رازداری، سردی عاطفی و بی‌تفاوتی گرایش دارند و از اکثر فعالیت‌های زندگی‌شان لذت نمی‌برند.

تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی
و سرانجام سریالی با نام Manhunt: Unabomber که از روی زندگی نامه تئودور جان کازینسکی نابغه ریاضی ساخته شد

دلایل این روانشناس برای تشخیص اختلال روانی برای کازینسکی این بود که اولاً او معتقد است «جامعه بد است و باید علیه آن شورش کرد.» و همچنین کازینسکی «خشم شدیدی از خانواده و جامعه دارد و معتقد به یک ایدئولوژی جامعه‌ستیزانه است.»

تد کازینسکی استاد ریاضیات سابق و تروریست بمب‌ساز در نهایت روز شنبه 10 ژوئن 2023 در سن 81 سالگی در زندان فدرال کارولینای شمالی درگذشت. نیویورک تایمز البته در گزارشی نوشت که کازینسکی در زندان خودکشی کرده و به زندگی‌اش پایان داده است.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا