Mihanpostگوناگون

مراسم شمع‌گردانی تاسوعا در اردبیل

از سال‌ها پیش رسم بر این است که در روز تاسوعا، اهالی اردبیل در ۴۱ مسجد، شمع نذری روشن می‌کنند و هنوز هم عده زیادی عامل به چنین رسمی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از اردبیل، اغلب اشخاص برای برآورده شدن حاجات خود، روشن کردن شمع یا در اصطلاح «شام پا یلاماق» را نذر می‌کنند.

مردم اردبیل دارای آداب و رسوم و سنن خاصی در برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری هستند، اما برخی از این مراسم از جمله شمع‌گردانی، برپایی در کشور و سراسر دنیا بی‌نظیر و متعلق به منطقه‌ی اردبیل است.

آغاز آئین عزاداری ماه محرم‌الحرام در استان اردبیل، به‌ویژه مرکز استان، هم‌زمان با ۲۷ ذیحجه و با مراسم تشت‌گذاری در اردبیل برگزار می‌شود، طی این مراسم سوگواران پس از مدیحه‌سرایی و عزاداری تشت‌هایی را به یاد تشنه کامی شهیدان کربلا پر از آب کرده و با زیارت کردن این تشت‌ها آب آن را به‌عنوان تبرک بر سر و صورت خود می‌ریزند.

بعدازظهر تاسوعا، مردم که قبلاً شمع‌های نذری خود را به تعداد ۴۱ عدد از قبل تهیه کرده‌اند، پس از جاسازی شمع‌ها در «حیبه» یا پاکت پلاستیکی به طرف مسجد محله خود و سپس دیگر مساجد به راه می‌افتند.

عمل شمع‌گذاری ممکن است به‌صورت انفرادی، چند نفری و یا گروهی انجام شود.

اگر این عمل به‌صورت گروهی انجام شود، اغلب برای هر دسته یک نفر سر گروه برگزیده می‌شود که این فرد به مسیر۴۱ مسجد مورد نظر کاملاً آگاه هستند و در پیشاپیش دسته حرکت می‌کنند و علاوه بر رجزخوانی و فرستادن صلوات به پیامبر و ائمه‌ی اطهار(ع) با صدای بلند و رسای خود افراد دسته را راهنمایی می‌کند.

وقتی شمع‌گذاران به مسجدی می‌رسند، با فرستادن صلوات، تشت داخل مسجد را بوسیده و چند قطره از آب تشت را به‌عنوان شفابخش در داخل شیشه‌ای که همراه خود آورده‌اند می‌ریزند. اغلب شمع‌گذاران در هر مسجد فقط یک شمع روشن می‌کنند اما تعدادی هم هستند که بیش از یک عدد شمع در یک مسجد روشن می‌کنند.

در طول مسیر توزیع‌کنندگان شمع، کسانی‌که شربت، چایی، حلوا، کاکائو، خرما و فتیر نذر کرده‌اند از دسته‌های شمع‌گذار پذیرایی می‌کنند.

شمع‌گذاران اغلب هنگام نزدیک شدن به مسجد در جلوی درب آن اشعاری را که در مورد وقایع عاشوراست، می‌خوانند.

براساس این گزارش، در روز تاسوعا مساجد جامع، عالی قاپو، مسجد سلیمان و مسجد بزرگ بیشترین تعداد افراد شمع‌گذار را پذیرا می‌شوند. این مراسم تا غروب آفتاب ادامه دارد و بعد از آن اهالی به خانه‌های خود می‌روند.

گزارش «سمیه درازی»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا