Mihanpostگوناگون

نیازمند ۱۶۰ میلیارد تومان برای واکسیناسیون و تست کشتار دام‎های لرستان

رئیس اداره بهداشت مدیریت بیماری‎های دامی دامپزشکی لرستان گفت: برای واکسیناسیون و تست کشتار دام‎های استان ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان،«علی حسنوند» در شورای سلامت استان درباره بیمار تب مالت افزود: بیماری تب مالت برخلاف مورد انسانی در دام هیچگونه علائم بالینی ندارد و فقط علاوه بر سقط، نازایی و کاهش تولید را به‌دنبال دارد که نگهداری چنین دامی مقرون به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه اگر غرامت دام به دامدار پرداخت نشود به ما اجازه کشتار نمی‎دهند، افزود: چنانچه بودجه کافی در اختیار داشته باشیم می‎توانیم قانون تست کشتار را در استان عملیاتی کنیم.

رئیس اداره بهداشت مدیریت بیماری‎های دامی دامپزشکی لرستان با اشاره به اینکه بیشترین ایجاد این بیماری از طریق تماس مستقیم با دام است، افزود: باید آموزش‎های لازم جهت مقابله با این بیماری در سطح دامداران روستایی و عشایری داشته باشیم.

حسنوند با بیان اینکه عدم وجود سیستم شناسایی و هویت دام در کشور از جمله مشکلات دامپزشکی است، اظهار کرد: متأسفانه تردد و نقل و انتقالات دام به راحتی انجام می‌شود؛ ترشحات یک دام آلوده می‎تواند دام‎ها و افراد را آلوده کنند، چون میزان میکروب در این ترشحات بسیار بالاست.

وی خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی ۸ میلیارد تومان غرامت به دامداران بدهکار است و این در حالیست که اعتبارات این سازمان پاسخگوی هزینه‎های جاری آن نیست.

رئیس اداره بهداشت مدیریت بیماری‎های دامی دامپزشکی لرستان یادآور شد: برای واکسیناسیون تست کشتار ۱۰۰ درصد دام‎های استان به ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و امسال برای واکسیناسیون دام‎ها ۱٫۵ میلیارد تومان نیاز داریم.

به‌گفته‌ی حسنوند، در شهرستان‎های الیگودرز و خرم‎آباد بیشترین آلودگی تب مالت انسانی را داریم.

وی خاطرنشان کرد: به ازای کشتار هر رأس دام آلوده ۲۰۰ هزار تومان هزینه نیاز است.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا