گوناگون

هرگز در زمان خونریزی بینی پنبه را درون بینی نکنید

dreamstime s 23373113

در صورتی که پنج دقیقه ناحیه جلویی دماغ را در ناحیه خونریزی به روی تیغه‌ دماغ با انگشت دست بفشاریم خیلی از خونریزی‌های بینی قطع می شوند…

یک متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه از هر 10 نفر یک نفر خونریزی بینی را تجربه می‌کند به بیماران توصیه كرد كه پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند زیرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند.

دکتر ابراهیم رزم پا  خونریزی بینی را به دو نوع جزئی و یا خیلی شدید تقسیم کرد و افزود: این نوع خونریزی به علت پارگی عروق مخاط بینی بدون محافظ، اتفاق می‌افتد و شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است که خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی كنترل كرد.

وی در ادامه مشكل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی بینی را در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی دانست و تصریح کرد: این نوع خونریزی بیشتر در اشخاص مسن اتفاق می‌افتد.

دکتر رزم پا همچنین با بیان اینکه شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است، اظهار کرد: ضربه‌های شدید باعث شكستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستكاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موكوس محافظ آن ناحیه می‌شود.

این متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه به عوامل مهم در بروز خونریزی‌های بینی اشاره کرد و گفت: عوامل موضعی، سیستمیک موضعی در کنار عمل‌های جراحی داخلی بینی و شكستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه که می‌تواند سبب خون دماغ در افراد شود از عوامل اصلی بروز خونریزی در افراد است.

وی همچنن با تاکید بر اینکه سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر كنند، افزود: یكی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است که این تومور خوش خیم عروق كه از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممكن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی كند.

دکتر رزم پا در خصوص درمان خونریزی تصریح کرد: معمولا درمان خونریزی بینی بسته به دلایل آن می تواند متفاوت باشد در واقع پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار می‌تواند در خصوص درمان آن تصمیم گیری کند.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با تاکید بر اینکه نباید در مواقع خونریزی پنبه یا دستمال داخل بینی قرار داد، گفت: در صورتی که پنج دقیقه قسمت جلویی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند

 

نوشته های مرتبط :

 1. درباره علل خونریزی بینی بیشتر بدانیم
 2. هرآنچه درباره خونریزی بینی باید بدانید
 3. روشهای متوقف کردن خونریزی از بینی را باهم مرور میکنیم
 4. هر آنچه درباره انحراف تیغه بینی باید بدانید
 5. تا زمان خونریزی این بیماری خطرناک هیچ علائمی ندارد
 6. آلرژی و گرفتگی بینی | انحراف بینی
 7. هرگز روغن را از غذاهایتان حذف نکنید
 8. هرگز از این بستنی ها استفاده نکنید
 9. جراحی بینی چه عارضه هایی بر جای میگذارد؟
 10. زمان سرخ کردن غذا، به روغن هرگز نمک نزنید
 11. آیا از عوارض جراحی بینی آگاهی دارید ؟
 12. چگونه زمان دقیق تخمک گذاری را پیش بینی کنیم ؟
 13. عفونت و تاثیر آن بر روی بینی
 14. همه چیز درمورد گرفتگی بینی
 15. 10 نکته درباره جراحی زیبایی بینی
 16. اگر در دوران باردای دچار خونریزی شدیم علت چیست؟
 17. برای چه بیماریهایی جراحی بینی خطرناک است
 18. بعد از عمل جراحی بینی فعالیت و ورزش چگونه باید باشد؟
 19. هرآنچه درباره عمل بینی بدانید
 20. زمان آرایش مدل چشمانتان را فراموش نکنید

YARPP

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا