گوناگون

“تغییرات مهم در وزارت خارجه سعودی در راه است”

فعال عربستانی که به دلیل افشای مطالبی محرمانه از مسائل پشت پرده عربستان در توییتر با نام “مجتهد” شهرت و هوادارن بسیاری را کسب کرده است؛ این بار از تغییرات مهم در وزارت خارجه سعودی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت خبری پاناروما الشرق الاوسط، مجتهد اخیرا پیش بینی کرد که تغییراتی در مناصب و پست‌های مهم در عربستان روی دهد که تنها بعد از گذشت پنج روز، شاه عربستان برخی از مسئولان عالی رتبه نظامی این کشور را بازنشسته و برخی را منصوب کرد.

درهمین راستا، تغییر معاون وزیر دفاع عربستان دوباره سؤالاتی را درباره ماهیت ” مجتهد ” در اذهان به وجود آورد چرا که مجتهد پنج روز پیش در شبکه توییتر خبرهایی درباره عزل و نصب مقامات عالی رتبه این کشور منتشر کرد که این خبرها درست از آب درآمد به گونه‌ای که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان چند فرمان صادر کرد که طبق برخی از این فرمان‌ها، شاهزاده خالد بن بندر آل سعود از استانداری ریاض عزل و به سمت معاون وزیر دفاع منصوب شد و شاهزاده ترکی بن عبدالله (پسر ملک عبدالله) نیز به سمت استاندار ریاض منصوب شد.

به گزارش العالم، مجتهد که هویت واقعی‌اش همچنان ناشناخته مانده است، روز 9 ماه مه از عزل و نصب‌ها در وزارتخانه‌های مهم مانند وزارت دفاع خبر داد و نوشت: هدف از این عزل و نصب‌ها واگذاری وزارتخانه‌های مهم به فرزندان و نزدیکان ملک عبدالله و جایگزین کردن شاهزاده متعب پسر ملک عبدالله به جای سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان و سرانجام واگذاری تاج و تخت پادشاهی به شاهزاده متعب است.

مجتهد اعلام کرد: ملک عبدالله، شاهزاده متعب و خالد التویجری، رئیس دفتر پادشاهی عربستان طرح عزل و نصب‌ها را ریخته‌اند و ملک عبدالله با وجود نارضایتی اعضای خاندان سلطنتی آل سعود، درپی واگذاری تاج و تخت پادشاهی به پسرش متعب است.

وی افزود: تغییراتی نیز در وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور و سمت‌های دیگر ایجاد خواهد شد و اولین مرحله طرح عزل و نصب‌ها، دور کردن ولیعهد و پسرانش از وزارت دفاع و انتصاب فردی وفادار به پادشاه و فرزندانش در سمت وزیر دفاع است. نامزد پیشنهادی التویجری و شاهزاده متعب برای سمت وزارت دفاع خالد بن بندر استاندار ریاض است زیرا سابقه نظامی گری دارد و عربستان نیز در شرایط حساسی قرار دارد.

پنج روز پس از پیش بینی‌های مجتهد؛ ملک عبدالله فرمان عزل شاهزاده سلمان بن سلطان معاون وزیر دفاع و انتصاب شاهزاده خالد بن بندر آل سعود استاندار ریاض به جانشینی وی را صادر کرد.

مجتهد در توییتر نوشت: التویجری همچنین برای ایجاد تغییراتی در وزارت امور خارجه تلاش می‌کند و نامزدش را از مدتی پیش آماده کرده است و این نامزد عبدالعزیز بن عبدالله پسر ملک عبدالله و معاون وزیر امور خارجه است.

مجتهد افزود: انتصاب شاهزاده خالد بن بندر آل سعود به سمت معاون وزیر دفاع مقدمه‌ای برای انتصاب وی به سمت وزیر دفاع است.

وی اعلام کرد: ملک عبدالله با انتصاب پسرش ترکی بن عبدالله به سمت استاندار ریاض درپی واگذاری امور کشوری به فرزندانش است زیرا می‌خواهد هنگامی که پسرش متعب روی تخت پادشاهی می‌نشیند، کشور نیز تحت کنترل دیگر فرزندانش باشد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا