Mihanpostموسیقیهوا فضا

11 کار حیاتی که زمستان‌ها پیش از سفر با خودروی شخصی باید انجام دهیم ؟

غیر از این توصیه‌ها که مربوط به سفر در شرایطی است که یک بیماری همه‌گیر در سراسر دنیا وجود دارد، قبل از هر سفر جاده‌ای به‌خصوص در زمستان باید نکات دیگری را که بیشتر آن‌ها مربوط به خودرو و وسایل همراهتان است در نظر بگیرید.

سفر جاده‌ای در زمستان نیازمند تمهیدات بیشتر است و باید آمادگی بیشتری برای آن داشته باشید. اگر برای سفر زمستانی برنامه‌ریزی می‌کنید در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا این چند نکته‌ی مهم را از قلم نیاندازید.

سفر جاده‌ای در زمستان

سفر جاده‌ای یکی از اشکال محبوب سفر است. حتی در شرایطی مثل همه‌گیری بیماری، سفر کردن با ماشین شخصی می‌تواند بسیار امن‌تر از سفر با اتوبوس و هواپیما و قطار باشد. فصل زمستان زیبایی خاص خود را دارد و بسیاری از افراد از رانندگی کردن در جاده‌هایی که در کنار آن برف نشسته است، لذت می‌برند.

غیر از این توصیه‌ها که مربوط به سفر در شرایطی است که یک بیماری همه‌گیر در سراسر دنیا وجود دارد، قبل از هر سفر جاده‌ای به‌خصوص در زمستان باید نکات دیگری را که بیشتر آن‌ها مربوط به خودرو و وسایل همراهتان است در نظر بگیرید.

نکاتی درباره‌ی سفر جاده‌ای در زمستان

قبل از اینکه راهی سفر شوید حتما نکات زیر را بررسی کنید.

۱- مقصد را کامل شناسایی کنید

سفر در زمستان‌

برای سفر جاده‌ای در زمستان مقصدی را انتخاب کنید که کاملا می‌شناسید یا می‌توانید اطلاعات دقیقی درباره‌ی آن کسب کنید. باید بدانید که آیا در مقصد شما و در مسیر سفر، احتمال بارش برف و باران وجود دارد یا نه. حتما باید وضعیت آب‌وهوا را قبل از راه افتادن بررسی کنید.

قبل از سفر در وب‌سایت سازمان هواشناسی، وضعیت جاده‌های کشور را بررسی کنید یا با تلفن گویای ۱۴۱ تماس بگیرید. پیش‌بینی وضع هوا برای چند روزی که در سفر هستید و روز بازگشت خود را بررسی کنید.

برای اینکه در طول مسیر هم از وضعیت آب‌وهوا مطلع باشید، می‌توانید یکی از اپلیکیشن‌های پیش‌بینی آب‌وهوا را در گوشی نصب کنید و مرتب شرایط جوی را رصد کنید.

۲- باتری خودرو را بررسی کنید

هیچ‌چیزی بدتر از این نیست که وقتی همه آماده هستند، ماشین روشن نشود. اگر موتور خودروی شما دیر روشن می‌شود، چراغ‌ها هنگام استارت زدن کم‌نور می‌شوند، یا باتری ماشین شما قدیمی است، ممکن است به باتری جدید نیاز داشته باشید.

بیشتر باتری‌های خودرو سه تا پنج سال عمر می‌کنند؛ بنابراین اگر باتری خودروی شما بیش از سه سال عمر دارد، قبل از یک سفر جاده‌ای در هوای سرد، آن را بررسی کنید. یک مکانیک می‌تواند به‌راحتی باتری و سیستم شارژ را آزمایش کند. مطمئن شوید که پایانه‌های باتری و انتهای کابل‌ها عاری از خوردگی بوده و اتصالات آن محکم هستند. در نهایت، مطمئن شوید که کابل‌های جامپر را در دسترس دارید و می‌دانید که چگونه از آن‌ها استفاده کنید.

اگر خودتان در تعمیرات خودرو سررشته و تجربه دارید، بررسی باتری را خودتان انجام دهید. در غیر این صورت حتما قبل از سفر به یک تعمیرکار ماهر سر بزنید تا از سالم بودن خودرو مطمئن شوید.

سفر در زمستان‌

۳- چراغ‌ها را بررسی کنید

در سفر جاده‌ای در زمستان هوا خیلی زود تاریک می‌شود به‌همین دلیل باید قبل از شروع سفر مطمئن شوید که تمام چراغ‌ها، چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، چراغ‌های ترمز، چراغ‌های راهنما و فلاشرهای اضطراری همگی کار می‌کنند. قبل از اینکه به جاده بزنید، اگر چراغی مشکل دارد آن را تعمیر کنید یا تعویض کنید.

علاوه بر بررسی چراغ‌های خودرو حتما چراغ‌قوه‌ای که سالم باشد و شارژ داشته باشد در داشبورد بگذارید.

۴- فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید

لاستیک‌ها احتمالا یکی از مهم‌ترین چیزهایی هستند که برای رانندگی ایمن در زمستان باید در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هر چهار لاستیک خودرو آج مناسب برای رانندگی در شرایطی دارند که ممکن است ناگهان برفی و ناپایدار شود. اگر در منطقه‌ای با آب‌و‌هوای زمستانی زندگی می‌کنید یا به سمت چنین مقصدی قصد سفر دارید، لاستیک زمستانی بهترین انتخاب برای این شرایط است. لاستیک‌های معمولی و چهار فصل در شرایط برفی سبک تا متوسط، به‌خوبی کار می‌کنند، البته به شرطی که آج کافی داشته باشند.

فراموش نکنید که تایرهای خودرو نیز به درستی باد شده باشند. با کاهش دما، فشار باد لاستیک نیز کاهش می‌یابد؛ معمولا یک PSI برای هر ۱۰ درجه کاهش دما. لاستیک‌های کم‌باد می‌توانند بر فاصله‌ی ترمز، فرمان و کنترل خودرو تأثیر بگذارند. فشار مناسب باد لاستیک برای هر خودرو ممکن است متفاوت باشند و در دفترچه‌های راهنما ذکر شده است. برای اطمینان بیشتر می‌توانید به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا لاستیک‌ها را برای سفر جاده‌ای در زمستان، بررسی کند.

۵- تیغه‌های برف‌پاک‌کن و مقدار مایع شیشه‌شوی را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که تیغه‌های برف‌پاک‌کن خودرو به‌درستی می‌توانند شیشه جلوی ماشین را تمیز کنند و هر تیغه ای را که رگه‌هایی از خود به جا می‌گذارد یا لکه‌هایی را روی شیشه باقی می‌گذارد جایگزین کنید. مخزن شیشه‌شوی را با مایعی پر کنید که با کاهش دما یخ نزند. مایعات ضدیخ زمستانی برای جلوگیری از یخ‌زدگی محلول طراحی شده‌اند و همچنین حاوی مواد شیمیایی هستند که یخ و برف شیشه را هم ذوب می‌کنند. هنگام بررسی سطح مایع داخل محفظه، ضد یخ موتور را نیز فراموش نکنید. ضدیخ نقطه‌ی انجماد سیستم خنک‌کننده‌ی مایع موتور را کاهش می‌دهد و از گرم شدن بیش از حد خودرو جلوگیری می‌کند.

۶- لباس زمستانی بردارید

مهم‌ترین کاری که باید برای سفر جاده‌ای در زمستان انجام دهید این است که لباس زمستانی بردارید. البته این لباس‌ها را نباید انتهای چمدان و داخل صندوق بگذارید. لبا‌س‌ها باید داخل خودرو و در دسترس شما باشند. نکته‌‌ای که باید در مورد لباس‌های زمستانی به خاطر داشته باشید این است که نباید موقع رانندگی آن‌ها را بپوشید.

کت‌های حجیم باعث می‌شوند که حرکت بازو و دست‌های شما کند شود. دستکش مانع از این می‌شود که فرمان را به‌درستی کنترل کنید و پوتین‌های بزرگ ممکن است کار کردن با پدال‌ها را برای شما سخت‌تر کنند.

برای رانندگی لباس راحت بپوشید و لباس‌های خیلی گرم، حجیم و زمخت را برای زمانی بگذارید که در فضای باز قرار می‌گیرید.

۷- جعبه یا کیف کمک‌های اولیه تهیه کنید

در سفر به‌خصوص در زمستان هیچ‌وقت خانه را بدون یک جعبه یا کیف کمک‌های اضطراری ترک نکنید. این جعبه‌ی اضطراری باید شامل بخش‌های مختلفی باشد از جمله جعبه‌ی کمک‌های اولیه، مقداری غذای آماده برای تمام افراد، یخ‌تراش، ابزارهای ساده مثل پیچ‌گوشتی، انبردست، آچار، چراغ‌های هشداردهنده، لباس و دستمال حوله‌ای، آب آشامیدنی، پتوی اضطراری برای مواقعی که در آب‌وهوای زمستانی و بسیار سرد در جایی گیر می‌افتید.

این وسایل را آماده کنید و در خودرو داشته باشید. ما هرگز نمی‌دانیم که در سفر چه حادثه‌ای در انتظار ما است. اگر با آمادگی بیشتری سفر کنیم، آرامش خاطر بیشتری داریم و از سفرمان بیشتر لذت می‌بریم.

۸. ماشین را بررسی کنید

علاوه بر نکاتی که بالاتر تأکید کردیم، قبل از هر سفر، چه در زمستان چه در سایر فصل‌ها، ماشین خود را پیش تعمیرکار ببرید تا کاملا آن را بررسی کنید. این بررسی کلی شامل چک کردن ترمز، تسمه‌های محرک، شیلنگ‌های موتور و تمام مایعات خودرو (گیربکس، ترمز و…) است.

۹- شماره‌های اضطراری را همراه داشته باشید

همیشه شماره‌های اضطراری را علاوه بر ذخیره کردن داخل گوشی، روی یک برگه هم همراه داشته باشید. این شماره‌های اضطراری می‌تواند شماره‌‌های پلیس، آتش‌نشانی، امدادخودرو، راهداری، شماره آشنایان و… باشد. با توجه به اینکه این روزها بخش زیادی از زندگی ما به گوشی و تبلت‌ها وابسته شده و از آنجا که ممکن است در سفر برای مدت طولانی به پریز برق دسترسی نداشته باشید، همیشه یک پاوربانک شارژ شده هم داخل خودرو داشته باشید.

۱۰- موقع رانندگی بیشتر دقت کنید

سفر در زمستان‌

زمستان بدون برف و سرما، زمستان نیست. حتی اگر آب‌وهوا را قبل از سفر بررسی کنید، ممکن است در طول سفر و در جاده با بارش برف مواجه شوید. در این شرایط اصلا نگران نباشید. با در نظر گرفتن نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم، می‌توانید رانندگی ایمن و بی‌خطری در برف داشته باشید تا به یک مقصد امن برسید.

  • آهسته رانندگی کنید و سرعت خود را پایین نگه دارید.
  • برای جلوگیری از لغزش، به آرامی سرعت خودرو را کم و زیاد کنید.
  • فاصله با خودری جلو را افزایش دهید تا مسافت بیشتری را که برای توقف لازم است، در نظر بگیرید.
  • هنگام ترمز گرفتن، پاشنه خود را روی زمین نگه دارید و فشار محکم و ثابتی روی پدال ترمز وارد کنید.
  • در صورت امکان، هنگام رانندگی در سربالایی‌ها توقف نکنید زیرا حرکت مجدد در جاده‌ی یخ‌زده ممکن است دشوار باشد. با این حال، سربالایی‌ها را با سرعت زیاد رانندگی نکنید. گاز دادن اضافی در جاده‌های پوشیده از برف تنها باعث چرخش چرخ‌های خودرو می‌شود.
  • در نهایت مطمئن شوید که تمام شیشه‌های ماشین از برف پاک شده باشد و جلوی خود را به‌درستی می‌بینید.

۱۱- بیلچه و شن، همراه داشته باشید

اگر شرایطی پیش بیاید که در برف گرفتار شوید، با کمک بیلچه‌ای که همراه دارید می‌توانید مسیر خود را باز کنید. همراه داشتن مقداری شن، نمک مخصوص برف و چیزهایی شبیه به این کمک می‌کند که لاستیک روی سطوح یخ‌زده بهتر حرکت کند و وزن بیشتری به قسمت پشت ماشین اضافه می‌کند.

جمع‌بندی

زمستان فصل زیبایی برای سفر کردن است. اطراف جاده‌ها می‌توانید از دیدن مناظر برفی لذت ببرید و در مقصد سفر، تفریحات زمستانی را تجربه کنید. اما این سفر بیشتر از سفرهای عادی نیاز به آمادگی دارد.

قبل از اینکه به جاده بزنید ماشین را به‌دقت بررسی کنید. برخی لوازم و وسایل ضروری را حتما باید همراه داشته باشید. یک فهرست از این وسایل تهیه کنید و قبل از سفر مطمئن شوید که همه‌چیز را برداشته‌اید. در نهایت موقع رانندگی احتیاط کنید و از تک‌تک لحظات سفر جاده‌ای در زمستان لذت ببرید.

چنگیز قیاسی

چنگیز قیاسی متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی علوم ارتباطات - شاخه روزنامه نگاری - و دکترای مدیریت کسب و کار است. وی علاوه بر 12 سال تجربه سردبیری چند نشریه چاپی ،۷ عنوان ملی در جشنواره های مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در کارنامه خود دارد ، وی در سال 92 مجله اینترنتی« میهن پست» را تاسیس کرد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا