گوناگون

عراقچی: پیشرفت محسوسی صورت نگرفت/ اختلاف‌نظرهای گسترده اجازه شروع نگارش توافق را نداد

مذاکره‌ کننده ارشد هسته‌یی ایران گفت: خرداد‌ماه مذاکرات ایران و 1+5 از سر گرفته می‌شود و دو دور مذاکره خواهیم داشت.

مذاکرات جدی بود اما پیشرفت محسوسی صورت نگرفت

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران عصر جمعه در جمع خبرنگاران ایرانی گفت که در این دور از مذاکرات که مذاکراتی جدی برای نگارش متن بود، پیشرفت محسوسی صورت نگرفت.

هنوز شش ماه دیگر فرصت داریم

این عضو تیم مذاکره‌ کننده ایران با اشاره به پایان گام اولیه توافق ژنو در 30 تیرماه اظهار کرد: اگر تا آن تاریخ به نتیجه نرسیم فکر می‌کنیم که به چه شکل جلو رویم و اگر به نتیجه نرسیم هنوز شش ماه دیگر فرصت داریم و می‌توان آن را تمدید کرد. امیدواریم تا قبل از آن زمان، توافق نهایی صورت گیرد، البته به شرط این‌که تامین کننده خواسته‌های ما و حقوق ملت ایران باشد.

او وجود اختلافات 13 گانه در مذاکرات را رد کرد و تاکید کرد که اختلافات را اگر بشمریم خیلی بیش‌تر است و اصل مذاکره برای رفع اختلاف‌هاست. در این جلسه پیشرفت خاصی نداشتیم اما روند رو به جلو است.

عراقچی درباره برخی اخبار که مدعی بودند غرب به دنبال گفت‌وگو درباره مسایل موشکی ایران در مذاکرات هسته‌یی است تاکید کرد که به هیچ وجه این موضوع قابل بحث در مذاکرات نیست.

معاون وزیر خارجه درباره دیدارش با وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: بسته به نیاز با طرف‌های مختلف ملاقات دو جانبه داریم و با طرف آمریکایی با توجه به تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها وضع کردند بحث‌ها کمی طولانی‌تر است. یا وقتی سه جانبه می‌شود یک طرف نشست آمریکایی‌ها هستند و گرنه علت دیگری ندارد.

وی از رسانه‌ها خواست از گمانه‌زنی و توجه به اخبار درباره تعداد اختلاف‌نظرها و کیفیت آن‌ها اجتناب کنند.

اگر در تاریخ معین به توافق نرسیم فاجعه‌ای رخ نداده است

مذاکره کننده ارشد هسته‌یی ایران اظهار کرد : فشار خاصی برای این‌که مذاکرات به هر قیمت تا پایان تیرماه انجام شود و به توافق برسیم وجود ندارد و اگر به توافق نرسیم فاجعه‌ای رخ نداده است؛ در عین حال که این زمان برای شش ماه قابل تمدید است. البته همه معتقدند اگر توافق در شش ماه اول به نتیجه برسد بهتر است چون ممکن است در اروپا و آمریکا تحولاتی رخ دهد.

معاون ظریف درباره ادامه مذاکرات کارشناسی بین ایران و 1+5 پس از مذاکرات “وین 4” گفت: ما مذاکرات را در همه سطوح کارشناسی و مدیران سیاسی و وزیران خارجه (اشتون و ظریف) ادامه می‌دهیم و برنامه‌ریزی‌هایی هم برای این مساله شده است.

عراقچی تاکید کرد که موضوع اوکراین بر مذاکرات تاثیر نداشته و روسیه هم تلاش دارد این امر تاثیرگذار بر مذاکرات هسته‌یی نباشد.

او در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود تیم مذاکراتی 1+5 از اراده کافی برخوردار نبوده است گفت: هر گاه نیاز باشد که با پایتخت‌ها صحبت کنند هر دو طرف این کار را می‌کنند؛ درعین حال این‌که ایجاب می‌کند شش کشور با یکدیگر هماهنگ باشد کمی در روند مذاکرات تعلل ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد که برای خردادماه یک دور مذاکره بین ایران و 1+5 قطعی شده است و برای برگزاری دومین دور در خرداد‌ماه در حال رایزنی هستیم در عین حال برای خردادماه دو دور مذاکره تنظیم شده است.

مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 درباره مواضع طرف مقابل در مذاکرات سه روز گذشته گفت: ما در موقعیتی نیستیم که قضاوتی درباره مواضع طرف مقابل داشته باشیم مهم این است که آن‌ها با جدیت در صحنه مذاکره‌ هستند.

او درباره تمدید احتمالی مذاکرات برای یک دوره شش ماه دیگر در صورت نیاز گفت: این‌که شش ماه دوم چگونه تمدید شود احتمالا نیاز به مذاکرات جداگانه دارد اما هنوز وارد این بحث نشدیم اگر به تیرماه نزدیک شویم و احساس کنیم که توافق تا 30 تیر به دست نمی‌آید درباره آن گفت‌وگو می‌ کنیم.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر این که به نظر می‌آید دو طرف حتی درباره چارچوب،‌ عنوان و چشم‌انداز توافق جامع تفاهم نداشتند؟ اظهار کرد: درباره چارچوب و چشم‌انداز کلی و اصول توافق در برنامه اقدام مشترک تفاهم شده است و مذاکرات بر همان اساس خواهد بود اما موضوعاتی الان در حال مذاکره‌ است که در سه مذاکره اول درباره آن‌ها به صورت کلی بحث کردیم و با دیدگاه‌های یکدیگر آشنا شدیم و قرار بود در این مذاکرات از کلیات خارج و وارد جزییات شویم و شروع به نوشتن متن توافق کنیم که می‌توانم بگویم این هدف چندان موفق نشد.

اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد

وی ادامه داد: بحث‌های ما کماکان ادامه داشت و اختلاف‌نظرها بعضا آن‌قدر گسترده بود که اجازه شروع نگارش متن را به ما نداد. امیدواریم در نشست بعدی این امکان برای ما فراهم شود اما تا زمانی که در هر موضوعی به دیدگاه واحد نرسیم امکان نگارش متن وجود نخواهد داشت.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌یی ایران در پاسخ به این پرسش که چرا از شدت اختلاف‌نظرها با وجود سه دور مذاکرات قبلی برای رسیدن به درک مشترک کاسته نشده است؟ گفت: درباره همه موضوعات بحث شده بود و برای برخی به راه‌حل نزدیک شده‌ بودیم و برای برخی خیر. از این نشست بنای ما این بود که در موضوعاتی که به راه‌حل نزدیک شده‌ بودیم شروع به نگارش کنیم اما این اتفاق نیفتاد و امر مهمی هم نیست.

نشست “وین 4” یک مذاکره‌ واقعی بود

او اظهار کرد: نشست “وین 4” با نشست‌های قبلی متفاوت بود و یک مذاکره‌ واقعی بود در حالی که جلسات قبل صرفا تبادل نظر بود.

عراقچی تاکید کرد که روند مذاکرات سه روز گذشته سازنده و خوب است اما به نتیجه مشخصی نرسیده است و مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد. پیشرفت نداشتن به این معنی نیست که شکست خورده است ما هنوز موفق نشدیم تا مسایل را روی کاغذ بیاوریم.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا