هوا فضاMihanpost

جدیدترین تصویر از کهکشان ان‌ جی‌ سی ۱۵۱۲منتشر شد

جدیدترین تصویر از کهکشان ان‌ جی‌ سی ۱۵۱۲در حالی منتشر شده است که یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان به تازگی تصویری از برهم‌کنش دو کهکشان دور که با نام رقص باله کهکشانی galactic ballet توصیف می‌شود، ثبت کرده است.  دوربین انرژی تاریک تلسکوپ چهار متری ویکتور ام. بلانکو Víctor M. Blanco در رصدخانه  سرو تولولو Cerro Tololo در شیلی، لنز خود را به سمت صورت فلکی ساعت Horologium  در فاصله‌ی حدود ۶۰ میلیون سال نوری از زمین گرفت و تصویری از کهکشان‌های “ان‌جی‌سی ۱۵۱۲ (NGC ۱۵۱۲) و ان‌ جی‌ سی NGC ۱۵۱۰ ثبت کرد که در دام گرانش یکدیگر افتاده‌اند.

دوربین انرژی تاریک بخشی از آزمایشگاه ملی تحقیقات نجومی نور مادون قرمز NOIRLab بنیاد ملی علوم NSF است.

ان‌ جی‌ سی ۱۵۱۲ یک کهکشان مارپیچی میله‌ای است که به کهکشان راه شیری ما شباهت دارد، در مقابل کهکشان ان‌جی‌سی ۱۵۱۰ بسیار کوچک‌تر بوده و یک کهکشان کوتوله است. حدود ۴۰۰ میلیون سال است که این دو کهکشان به دور یکدیگر می‌چرخند و ظاهر آنها با هر گذر تغییر می‌کند.

دوربین انرژی تاریک که از این کهکشان‌ها تصویر برداری کرده یکی از قدرتمندترین ابزارهای تصویربرداری میدان باز در جهان است. این دوربین دارای یک آینه با عرض ۱۳ فوت(چهار متر) و پنج لنز بوده که یکی از آنها لنزی اصلاحی با عرض ۳.۳ فوت(یک متر) است.

دوربین انرژی تاریک در ابتدا برای تکمیل  ماموریت کاوش انرژی تاریک Dark Energy Survey ساخته شد، در این ماموریت که توسط آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده فرمی Fermi دپارتمان انرژی ایالات متحده آمریکا اجرا شد بیش از ۴۰۰ دانشمند از هفت کشور شرکت کردند و در آن از حدود ۳۰۰ میلیون کهکشان طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ با هدف مطالعه انرژی تاریک تصویربرداری شد.

اگرچه این ماموریت اکنون به پایان رسیده، اما دانشمندان هنوز از دوربین انرژی تاریک برای تصویربرداری از کهکشان‌های دوردست، از جمله ان‌ جی‌ سی ۱۵۱۲ و ان‌ جی‌ سی ۱۵۱۰ استفاده می‌کنند. هنگامی که برهم‌کنش این دو کهکشان کامل شود ان‌ جی‌ سی ۱۵۱ همراه کوچک‌تر خود را می‌بلعد تا کهکشان جدیدی متولد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا