Mihanpostپزشکیپژوهشی

چرا انسان دارای ۴ گروه خونی A، B، AB و O است ؟!

این که چرا انسان دارای ۴ گروه خونی A، B، AB و O است ، حتما گاهی برای شما هم سوال برانگیز بوده است . یا این که چرا گروه خونی شما با نوع گروه خونی سایر اعضاء خانواده شما متفاوت است ؟ برای پاسخ به این سوال با ما در میهن پست همراه شوید.

نوع خونی که در رگ‌های شما در گردش است، احتمالاً با نوع خون دوستان و شاید حتی خانواده شما متفاوت است. آگاهی از گروه خونی برای انتقال خون و اهداف پزشکی دیگر مهم است؛ اما چرا انسان‌ها گروه‌های خونی متفاوتی دارند؟

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد: A، B، AB و O. هر یک از این گروه‌های خونی با نوع آنتی‌ژن‌هایی تعریف می‌شوند که روی سطح سلول‌های قرمز خون وجود دارند. گروه خونی A روی سلول‌های قرمز خون خود دارای آنتی‌ژن A است، گروه خونی B دارای آنتی‌ژن B است، گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن را دارد و گروه خونی O هیچ‌یک را ندارد.

دکتر کلودیا کوهن، مدیر پزشکی بانک خون دانشگاه مینه‌سوتا در خصوص ۴ گروه خونی می گوید:

داده‌ها به‌طور محکمی نشان می‌دهند که دلیل اصلی اینکه گروه‌های خونی متفاوتی داریم، مالاریا است. اگر نقشه‌ای از محل انگل مالاریا و گروه خونی O را روی هم بگذاریم، می‌بینیم که با هم مطابقت بالایی دارند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، مالاریا موجب مرگ‌و‌میر بالایی می‌شود. مالاریا در سال ۲۰۲۰ باعث مرگ ۶۲۷ هزار نفر در سراسر جهان شد. در افرادی که حامل انگل عامل مالاریا هستند، سلول‌های قرمز خون در عروق خونی کوچک تجمع پیدا می‌کنند و مانع از رسیدن خون و اکسیژن به مغز می‌شوند.

اما افراد دارای گروه خونی O از محافظت قابل‌توجهی دربرابر مالاریا برخوردار هستند. برای مثال، مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۷ در مجله‌ی PNAS منتشر شد، نشان داد احتمال ابتلا به مالاریای شدید در افراد دارای گروه خونی O نسبت‌ به گروه‌های خونی دیگر ۶۶ درصد کمتر بود.

طبق مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ در مجله‌ی Nature Reviews Microbiology منتشر شد، این امر تا حدودی به آن علت است که انگل مالاریا موجب می‌شود پروتئینی به نام RIFIN روی سلول‌های قرمز خون آلوده بیان شود. این پروتئین مانند چسب عمل می‌کند و موجب می‌شود سلول‌های قرمز غیرآلوده اطراف سلول‌های قرمز خون آلوده جمع شوند.

اما براساس مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ در مجله‌ی Nature Medicine منتشر شد، درحالی‌که RIFIN به‌طور محکمی به سطح سلول‌های قرمز خون گروه خونی A متصل می‌شود، اتصال ضعیفی با سلول‌های قرمز گروه خونی O ایجاد می‌کند. با‌این‌حال، گروه خونی تنها جنبه از گروه خون فرد نیست که بر خطر مالاریا تأثیر می‌گذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا