گوناگون

25 درصد پروتئین مورد نیاز گیلان توسط عشایر تولید می شود

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی نجفی عصر یکشنبه در نشست با رئیس سازمان امور عشایری ایران افزود: توجه به مسائل و خواسته های عشایر استان و حمایت از آنان پیگیری جدی مسئولان امر را می طلبد.

وی همچنین با بیان اینکه 25 درصد پروتئین مورد نیاز گیلان و 40 درصد صنایع دستی استان از سوی 11 هزار خانوار عشایر تولید می شود، اظهارداشت: متاسفانه این آمار در سازمان عشایر ایران براساس سرشماری های گذشته 620 خانوار بوده که نیازمند اصلاح است.

استاندار گیلان گفت: عشاير كوچنده استان در شرق و غرب ارتفاعات منطقه حضور دارند و سازمان عشاير بايد اين اصلاح آماري را با توجه به شرايط محيطي و اجتماعي استان انجام دهد.

وي افزود: عشاير گيلان با توجه به شرايط جغرافيايي و اجتماعي استان با ديگر عشاير كشور كه ويژگي عشيره اي آنان نمايان است متفاوتند و اين موضوع بايد در سرشماري آنان نيز لحاظ شود.

نجفی با اشاره به اینکه توجه به مسائل و مشکلات عشایر خدمت به تولید و اشتغال است، اظهارداشت: یکی دیگر از اثرات ساماندهي اين افراد و رسيدگي به آنان، حفظ منابع طبیعی و مراتع ارزشمند گيلان است چرا که عشایر استان با جمعیت 55 هزار خانواری و داشتن یک میلیون و 200 هزار رأس دام سبك و 100 هزار راس دام سنگین، 60 درصد از مراتع را در اختیار دارند.

وی اذعان داشت: اگر کشاورزان و روستائیان گیلان با مسائل و مشکلات فراوان روبرو هستند عشایر استان به مراتب به دلیل کم توجهی های صورت گرفته گذشته از مظلومیت بیشتری برخوردارند از اینرو با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید در رسيدگي جدی به مسائل و مشکلات همه قشرهاي جامعه مسئولان استان نیز مصمم به ساماندهی وضعیت عشایر این خطه هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این نشست گفت: این سازمان در زمینه اصلاح آمار دقیق عشایر استان آمادگی کامل دارد.

کرمعلی قندالی همچنین خواستار تشکیل شورای عشایری استان شد و افزود: باتوجه به موافقت استاندار گیلان با تشکیل این شورا مسائل و مشکلات عشایر استان با جدیت پیگیری می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا